Skip to main content
فهرست مقالات

از دموکراسی خواهی اصلاح طلبان تا عدالت خواهی اصولگرایان

سخنران:

(4 صفحه - از 24 تا 27)

کلید واژه های ماشینی : دموکراسی ، دموکراسی ، عدالت ، لیبرالیسم ، دموکراسی خواهی اصلاح‌طلبان ، لیبرالی ، دیهیمی ، نشدن عدالت اجتماعی ایران ، سیاسی ، دولت

گزارش شرق از سخنرانی دیهیمی، بابک احمدی و آزاد ارمکی در دومین روز سمینار «ایران، آزادی و عدالت». ظاهرا نگرانی برپاکنندگانی، دست‌اندر کاران و سخنرانان جملگی بر تحقق نیافتن دموکراسی و پیاده نشدن عدالت اجتماعی ایران است.

خلاصه ماشینی:

"این روشن‌فکر سیاسی با تقسیم تاریخ لیبرالیسم به دو دوران پیشالیبرالی (دوران قرون وسطی) و عصر ما بعد لیبرالی (دوران روشنگری) تأکید کرد که، در قرون وسطی، اعتقاد گسترده و عمومی به یک دین باعث شده بود، هر کس باوری متفاوت با عقیده عمومی داشت فاسد شناخته شود و تحت تعقیب و آزار قرار گیرد. بنابراین دیهیمی تأکید کرد که، لیبرالیسم با این تمهیدات به پلورالیسم در عرصه سیاسی حقانیت بخشید و سپس گفت: «همراه با زندگی مسالمت‌آمیز در مجاورت آزادی، عدالت هم محقق خواهد شد و براین‌اساس عدالت‌طلبی لیبرالیستی به عنوان یک مکتب فکری از دل لیبرالیسم ظهور می‌کند. بابک احمدی با انتقادی از دولت و دولت‌مردان فعلی، آزادی را معادل دموکراسی گرفته، به رئیس جمهور انتقاد می‌کند که، چرا در هفت ماه گذشته شعار دموکراسی نداده است؟ صرف نظر از گرایش سیاسی ایشان، باید گفت، معادل دانستن آزادی و دموکراسی یک اشتباه غیرعلمی که از ایشان مایه شگفتی است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.