Skip to main content
فهرست مقالات

مدل های اسلام خواهی

نویسنده:

(5 صفحه - از 39 تا 43)

کلید واژه های ماشینی : اسلامی ، مدل ، اسلام‌خواهی ، اسلام‌خواهی تحت نظام لائیتیه ، دموکراسی ، مدل طالبانیسم بنیادگرا با مشخصه ، بنیادگرا ، مدل جمهوری اسلامی ، مدل ترکیه با مشخصه اسلام‌خواهی ، جمهوری اسلامی

به نظر نویسنده، جهان پس از انقلاب اسلامی ایران، شاهد سه مدل اسلام خواهی است؛ اول) مدل طالبانیسم بنیادگرا با مشخصه استبداد و فرقه‌گرایی در داخل و ماجراجوئی و جنگ در خارج است. دوم) مدل ترکیه با مشخصه اسلام خواهی تحت نظام لائیتیه و مبتنی بر آزادی و مشارکت سیاسی. سوم) مدل جمهوری اسلامیت با دو تفسیر متضاد بنیادگرا و دموکراسی خواه.

خلاصه ماشینی:

"آنان می‌بایست روشن کنند که، آیا مبنای تأسیس کشور را ملت می‌دانند یا امت، به انتخابات آزاد معتقدند یا معیار تشکیل حکومت را کشف اراده آسمانی می‌دانند، حقوق شهروندی را به رسمیت می‌شناسند یا اساس تقسیم بندی حقوقی آنان مسلمان و غیرمسلمان است؟ اجرای احکام شریعت را اختیاری می‌دانند یا اجباری؟ در عرصه بین‌المللی نیز در آرزوی شروع جنگ‌های صلیبی‌اند یا در پی صلح پایدار و عادلانه‌اند؟ به تعبیر دیگر، باید به این سه پرسش پاسخ دهند که، آیا نظام سیاسی مطلوب آنان دموکراتیک و آزاد است یا انتصابی، قانون را در شکل جدید آن قبول دارند یا قرآن و احکام شریعت را در مدیریت میهن کافی می‌دانند، در مناسبات جهانی امنیت و منافع ملی را اصل می‌دانند یا مقابله با دشمنان اسلام را؟ سه الگوی طالبان و ترکیه و جمهوری اسلامی اسلامخواهان را، به خود فرا می‌خوانند که هر کدام از آنها نظر خاصی نسبت به این پرسش‌ها دارند و آینده نشان خواهد داد، کدام یک ظرفیت بهتری جهت الگو برداری دارند."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت)