Skip to main content
فهرست مقالات

شک دستوری یا دکارتی در بوته نقد

نویسنده:

(4 صفحه - از 27 تا 30)

کلید واژه های ماشینی : دکارت ، شک ، نقد ، بررسی شک دکارتی ، نهایت نقد شک دکارتی ، ابن‌سینا ، جایگاه شک در فلسفه دکارت ، شک دستوری ، یقین ، نقد شک دکارتی به شمار

نوشته مزبور در اصل، نگاهی به زندگی دکارت، اصول فلسفی دکارت و لوازم آن، نقش و جایگاه شک در فلسفه دکارت، تحلیل و بررسی شک دکارتی، و در نهایت نقد شک دکارتی به شمار می‌رود. در واقع نویسنده قصد دارد ضمن آشنا ساختن مخاطب با فلسفه دکارت، نقدهای آن‌را نیز گوشزد نماید.

خلاصه ماشینی:

"4. اساسا انتخاب این راه برای نقطه شروع فلسفه، متضمن فایده‌ای نیست زیرا؛ با اعتراف خود دکارت، شک وی در همه چیز سوای وجود خویشتن شک واقعی و حقیقی نبود، بلکه شک دستوری و فرضی بود و البته ممکن نیست که کسی بتواند در یقینیات فطری خویش را که جبر او اضطرار به آنها اذعان دارد واقعا شک کند. ازاین‌رو اگر انسان حتی در همه بدیهیات (بدون استثنا) شک کند و حتی شکاک مطلق باشد، در وجود خود شک نخواهد کرد اما نه به خاطر این‌که در شک خود یقین دارد، بلکه از این جهت که علم به خود ذاتی نفس است و هیچ واسطه‌ای برای حصول آن لازم نیست. 3. البته نظریه دکارت اشکالات اساسی دیگری دارد که برای نمونه به دو مورد اشاره می‌شود: الف) دکارت در این استدلال دو هستی متمایز را فرض و یکی را از دیگری نتیجه گرفته است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.