Skip to main content
فهرست مقالات

بازرگان در پیشگاه تاریخ

مصاحبه شونده:

(14 صفحه - از 31 تا 44)

کلید واژه های ماشینی : بازرگان، مهندس بازرگان، دین، انقلاب، خمینی قدس‌سره، شخصیت، روحانیت، پیش‌نویس قانون اساسی، اسلامی، مجلس

در این گفت‌وگو حاضران جلسه و میزگرد با عنوان بازرگان در پیشگاه تاریخ درباره شخصیت و اندیشه‌ها و افکار و مبارزات مهندس بازرگان و سوابق اجرایی او قبل از انقلاب تبادل نظر نموده و تلاش کرده‌اند ابهامات شخصیت بازرگان و اشتباهاتش را تحلیل و توجیه کنند.

خلاصه ماشینی:

"معین فر: من این توضیح را بدهم که، در ایران اولین بار نبوده است دین به عنوان ایدئولوژی مطرح گشته است؛ بعد از جریان شهریور 1320 این روش در بسیاری از افراد گروه‌ها وجود داشت و بحث هم بحث روحانیت نبود، در کل، قبل از ایجاد نهضت آزادی گروه‌های دیگری نیز با ایدئولوژی اسلامی وجود داشتند، مانند خداپرستان سوسیالیست و افرادی مانند محمد نخشب و مهندس آشتیانی دارای این گرایش بودند، که فعالیت آنها بیشتر در تقابل با حزب توده بود و بحث آنها این بود که، دین از سیاست جدا نیست. حال می‌خواهیم به این نکته بپردازیم که، کدام یک از این دو قانون اساسی (پیش نویس ارائه شده توسط بازرگان و قانون مصوب مجلس خبرگان) بیشتر منافع ملت ایران را تأمین می‌کرد؟ آذینی فر: ما در طول پیدایش جمهوری اسلامی، شاهد آن بوده‌ایم افراد بسیاری عنوان کرده‌اند که، ما قانون اساسی را نوشته‌ایم؛ خوب است برای روشن شدن تاریخ گفته شود که چه کسی و یا کسانی مبادرت به این عمل کردند و چرا بسیاری ادعا دارند که قانون اساسی را نوشته‌اند؟ معین فر: اولا زمانی که بازرگان به پاریس می‌رود قانونی را با خود نمی‌برد، چون انقلاب هنوز به پیروزی نرسیده بود و در آن زمان کسی فکر نمی‌کرد که نظام سلطنتی به این سرعت از هم بپاشد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.