Skip to main content
فهرست مقالات

چرا در ایران زندگی خصوصی وجود ندارد

نویسنده:

(7 صفحه - از 96 تا 102)

کلید واژه های ماشینی : اسلامی، آیت‌الله خمینی قدس‌سره، جمهوری اسلامی، ایران، حجاب، دین، حریم خصوصی، بازخوانی تاریخ جمهوری اسلامی ایران، فرمان آیت‌الله خمینی قدس‌سره، سیاسی

نویسنده با بازخوانی تاریخ جمهوری اسلامی ایران به عدم رعایت حریم خصوصی در جامعه ایرانی اشاره کرده و ادعا می‌کند، این مسأله در بنیان‌های فرهنگی و دینی موجود در جامعه ایرانی ریشه دارد؛ مانند دولت را مسئول رشد فضیلت دانستن، تفسیرهای سختگیرانه از اسلام.

خلاصه ماشینی:

"چکیده: نویسنده با بازخوانی تاریخ جمهوری اسلامی ایران به عدم رعایت حریم خصوصی در جامعه ایرانی اشاره کرده و ادعا می‌کند، این مسأله در بنیان‌های فرهنگی و دینی موجود در جامعه ایرانی ریشه دارد؛ مانند دولت را مسئول رشد فضیلت دانستن، تفسیرهای سختگیرانه از اسلام. این ستاد که هم اکنون نیز زیر نظر آیت الله‌ خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی فعالیت می‌کند، از مراکز مهمی است که اختیار دارد اموال افرادی را که «مخالف با اسلام و انقلاب» تشخیص می‌دهد، به ویژه اموال شهروندان ایرانی مقیم کشورهای خارجی، مصادره کند. 2. صرف‌نظر از نادرستی رویکرد پراگماتیسمی باید گفت: حتی بر اساس آنچه در این نوشتار آمده است جامعه اسلامی ایران، روندی رو به رشد در جهت تحکیم و رعایت حریم خصوصی داشته است و همانگونه که نویسنده اشاره کرده‌اند؛ امام رحمهم‌الله بارها مسئولان را در جهت حفظ حریم خصوصی مردم راهنمایی کرده‌اند و بر عملکرد آنها به قدرت نظارت نموده‌اند. برای نمونه چرا باید حجاب را جزو حریم خصوصی به شمار آورد، درحالی‌که می‌توان ادعا کرد مسأله حجاب ازآن‌رو مورد توجه حکومت اسلامی است که در حوزه عمومی ظاهر می‌شود و حریم عمومی را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد و آفات بی‌حجابی یا بدحجابی به عموم جامعه آسیب می‌رساند. 6. برخلاف تصور نویسنده، انگاره مسئولیت‌داری حکومت نسبت به هدایت جامعه، مایه نقض حرمت قلمرو خصوصی و آزادی فردی نیست؛ زیرا این مسئولیت در حریم عمومی افراد الزام می‌یابد و چنان‌که گذشت اشتباه اساسی در این نوشته آن است که؛ معنای حریم خصوصی و حریم عمومی و مصادیق آن دو به خوبی روشن و تفکیک نشده و مقابله با تجاوزگری به اموال مردم توسط عمال رژیم گذشته مصداق نقض حریم خصوصی ذکر شده است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.