Skip to main content
فهرست مقالات

تأثیر سازنده اینترنت بر اخلاق کاربران

نویسنده:

(6 صفحه - از 58 تا 63)

کلیدواژه ها :

اخلاق(2) ،اخلاق سازنده(3) ،اخلاق اینترنتی(4)

کلید واژه های ماشینی : اخلاق ، اینترنت ، کاربران ، اینترنت بر اخلاق کاربران ، ایجاد جامعه اطلاعاتی جهانی ، تأثیر سازنده اینترنت ، روابط انسانی و اصول اخلاقی ، اخلاق سازنده ، نهایت ایجاد جامعه اطلاعاتی ، ایجاد اخلاق سازنده در کاربران

در این مقاله به تأثیرات مثبت اینترنت بر اخلاق کاربران پرداخته شده است. دیدگاه اتخاذ شده در این مقاله، بر قابلیت‌هایی استوار است که به صورت بالقوه در اینترنت وجود دارد و می‌تواند موجب تسهیل ارتباطات جهانی میان انسان‌ها، از میان بر داشتن تبعیض‌ها در دستیابی به اطلاعات و در نهایت ایجاد جامعه اطلاعاتی جهانی شود. از نظر نویسندگان این مقاله، اینترنت علیرغم چهره فناوری محور(1) خود، می‌تواند پدید آورنده فضایی باشد که اخلاق و روابط اجتماعی افراد در آن تقویت شود. معمولا از چنین اخلاقی با عنوان «اخلاق سازنده» یاد می‌شود. استفاده از اینترنت، اخلاق خاص خود را به شیوه‌ای خودکار در کاربرانش به وجود می‌آورد؛ کاربرانی که هر لحظه، داده یا اطلاعاتی تولید می‌کنند؛ از این‌رو «اخلاق اینترنتی» از «اخلاق سازنده» جدا نیست. مقاله حاضر با یادآوری امکان همکاری میان اینترنت و انسان، به منظور ارتقای روابط انسانی و اصول اخلاقی، نگارش یافته است.

خلاصه ماشینی:

"دیدگاه اتخاذ شده در این مقاله، بر قابلیت‌هایی استوار است که به صورت بالقوه در اینترنت وجود دارد و می‌تواند موجب تسهیل ارتباطات جهانی میان انسان‌ها، از میان بر داشتن تبعیض‌ها در دستیابی به اطلاعات و در نهایت ایجاد جامعه اطلاعاتی جهانی شود. مقدمه موضوعات اخلاقی، معمولا بر مبنای اصول فلسفی یا دینی جوامع، مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرند؛ مانند اینکه انسان باید با پدر و مادر و همسر و فرزندان خود چه رفتاری داشته باشد؟ پیشرفت‌هایی که در حوزه دانش و فناوری روی می‌دهد هم گاهی اوقات روابط میان انسان‌ها و اصول اخلاقی پذیرفته شده در هر جامعه را به چالش می‌گیرند. از دیگر شکل‌های نسبتا رایج اخلاق سازنده که در سطح کشورهای اروپای غربی و آمریکا مشهود است، کنفرانس از راه دور(21) است که در آن تعدادی از متخصصان (که هر یک در یک گوشه از کره زمین زندگی می‌کنند)، با یک‌دیگر درباره موضوع مورد علاقه خود، تبادل نظر میکنند. همه این فعالیت‌ها که در بستر اینترنت انجام می‌گیرند و به‌گونهای نوآوری، خلاقیت و سازندگی علمی محسوب می‌شوند، موجب تبلور شکل گسترده‌ای از اخلاق در میان کاربران می‌گردد که اصطلاحا «اخلاق سازنده» نامیده می‌شود. اعضای کمیسیون توسعه سازمان ملل متحد[3] گزارش داده‌اند که در گردهمایی‌های خود در شهرهای قاره‌های مختلف، شاهد بوده‌اند که جوانان بسیار به هم شبیه شده‌اند و این مسئله با رنگ باختن مرزهای میان جوامع و رفتن به سوی نوعی جامعه اطلاعاتی و شبکه‌ای، بیشتر شده است."

صفحه: از 58 تا 63