Skip to main content
فهرست مقالات

مجامع، سمینارها و نمایشگاه ها: سلسله سخنرانی های علمی در انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران

گزارشگر:

ISC (4 صفحه - از 150 تا 153)

کلید واژه های ماشینی : مطبوعات ، انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران ، روزنامه‌نگاری ، معتمد نژاد استاد علوم ارتباطات ، استاد علوم ارتباطات ، انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران اقدام ، اینترنت ، حقوق مطبوعات ، دکتر معتمد نژاد ، سخنرانی‌ها دکتر کاظم معتمد نژاد

مدتی است که انجمن صنفی‌ روزنامه‌نگاران ایران اقدام به برگزاری‌ سلسله سخنرانی‌های علمی در حوزه علوم‌ ارتباطات و روزنامه‌نگاری کرده است.در دور دوم این سخنرانی‌ها دکتر کاظم‌ معتمد نژاد 28 شهریور درباره«حقوق‌ مطبوعات»،یونس شکر خواه 25 مهر درباره«روزنامه‌نگاری و اینترنت»،عباس‌ عبدی 23 آبان دربارهء«روزنامه‌نگاری و آزادی»و محمد رضا رسولی 7 آذر درباره‌ «تبلیغات تجاری و نقش آن در رسانه‌ها»به‌ ایراد سخنرانی پرداختند. گزارش که پیش رو دارید چکیده‌ای از مهم‌ترین مباحث عنوان شده در این‌ سخنرانی‌ها است.

خلاصه ماشینی:

"دکتر معتمد نژاد در پاسخ به پرسشی‌ مبنی بر این که استقلال حرفه‌ای روزنامه‌نگاران‌ را با توجه به ساختار سیاسی کشور چگونه می‌بینید،گفت:استقلال حرفه‌ای‌ امری ضروری است و یک روزنامه‌نگار باید مثل یک پزشک یا وکیل موقعیت‌ متزلزل شغلی نداشته باشد. استاد علوم ارتباطات دانشگاه‌ علامه طباطبایی بیان این که کوتاهی در تأمین استقلال حرفه‌ای روزنامه‌نگاران‌ زیان بسیاری را به همراه خواهد داشت، افزود:رکن اول در مطبوعات،مسأله‌ آزادی در چارچوب حاکمیت قانون است‌ در این زمینه مطبوعات باید از طریق‌ قضاوت‌های بیطرفانه مورد حمایت قرار بگیرند. استاد علوم ارتباطات رکن سوم در مطبوعات را توجه به آموزش‌های‌ تخصصی روزنامه‌نگاری ذکر کرد و گفت: درست است که بر اساس اصول کلی‌ حقوقی و ماده 91 میثاق بین المللی حقوق‌ سیاسی،هر فردی می‌تواند آزادی بیان‌ داشته باشد اما مقتضیاتی برای حرفه‌ روزنامه‌نگاری در نظر گرفته شده است و اکنون در اکثر کشورهای دنیا از فارغ التحصیلان این رشته استفاده می‌شود. دکتر معتمد نژاد رکن چهارم در مطبوعات را استقلال حرفه‌ای روزنامه‌نگار دانست و تصریح کرد که در این زمینه نیاز به تدوین قانون وجود دارد زیرا که از طریق انجمن صنفی به دلیل فقدان‌ ضمانت‌های اجرایی غیر قابل دسترسی‌ است. استاد علوم ارتباطات گفت:اگر قانون‌ استقلال حرفه‌ای تصویب شود،در آن‌ روزنامه‌نگار تعریف می‌شود،ضوابط کاری او مشخص می‌شود و انجمن‌ مربوطه برای خبرنگار کارت خبرنگاری‌ صادر می‌کند و مدیران مسؤول را هم ملزم‌ می‌کند که نیروی انسانی مطبوعات را از صورت انجمن صنفی انتخاب کنند."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.