Skip to main content
فهرست مقالات

مطبوعات جهان: توسعه رسانه های بلغارستان پس از کمونیسم

نویسنده:

مترجم:

ISC (9 صفحه - از 84 تا 92)

کلید واژه های ماشینی : مطبوعات ، بلغارستان ، بلغاری ، کمونیسم ، سیاسی ، اروپا ، رسانه‌های بلغاری ، حزب ، کمونیست ، رادیو

با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق در آخرین دهه هزارهء دوم،کشورهای اروپای شرقی از نظر سیاسی و اجتماعی دچار تحولات شگرفی شدند. این تحولات در حوزه ارتباطات،رسانه‌ها و مطبوعات دارای ویژگی‌های خاصی هم از نظر سخت افزاری و هم از نظر نرم افزاری می‌باشد.نکته قابل توجه‌ در این تحولات،امکانات بالقوه‌ای است که در دوران جنگ سرد و حاکمیت نظام کمونیستی در این کشور وجود داشته و تنها در نظام جدید و در سالیان‌ اخیر توانسته به منصه ظهور برسد و به شکل توسعه و تحول رسانه‌ای در این کشور تجلی یابد.

خلاصه ماشینی:

"3 بلغارستان با روسیه،روابط بسیار نزدیکی‌ برقرار کرد اما در سال 0891،تئودور ژیوکف(رئیس جمهور وقت)، توجهی به تغییرات به وجود آمده در شوروس سابق نکرد و دستور کار سابق خود را ادامه داد. حزب‌ کمونیسم ممکن بود از این احساسات برای خود بهره ببرد اما آنها دیگر نمی‌توانستند روش سیاسی قبل از سال 9891 را دوباره پیش‌ بگیرند. به‌ آسانی می‌توان دریافت که زمانی این‌ مالیات به نشریات و رسانه‌های خصوصی‌ ضرب وارد خواهد کرد که به ابزار و استراتژی دولت در حمایت از ایستگاه‌های‌ رسانه‌ای خود تبدیل شود،هرچند که،بودجهء بلغارستان در سال 3991 به میزان 41/7 درصد کسری داشت،شاید این کار تلاش بی‌شرمانه‌ای برای خاموش کردن صدای‌ مطبوعات در قبال آن کمبودها بود. اما این موضوع،مستلزم داشتن اکثریت‌ دو سوم در مجلس بود که آنها فاقد آن بودند*****94در همان ایام‌ نمایندگان قانونی آمریکا که در اروپا مستقر بودند،راسا به‌ بلغارستان سفر کردند تا در بازبینی قانون اساسی،نیروهای‌ دموکراتیک را یاری دهند. اما اگر بلغاری‌ها از وقت‌گذرانی با این‌گونه فیلم‌های‌ سطحی خسته شوند و برای تماشای‌ فیلم‌های هنرمندانه و تفکر برانگیز پول‌ پرداخت کنند،چه خواهد شد؟حالا در بلغارستان،البته چیزهای نو،گرامی داشته‌ می‌شوند،اما انصافا باید گفت که سطح‌ تحصیلات و فرهنگ مردم بلغارستان بالاست‌ و بعید به نظر می‌رسد که آنها برای مدت‌ طولانی به فیلم‌های اکشن و غیر متفکرانه گرایش نشان دهند. ***آخرین تغییر رادیویی ملی بلغارستان در سال 1002 از سوی‌ کابینه ایوان کاستف انجام گرفت که به شدت،از سوی کارمندان این شبکه‌ مورد اعتراض واقع شد،آنها مدعی بودند که رئیس جدید،صلاحیت این‌ سمت را ندارد و بنابراین چند روز در اعتصاب به سر بردند."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.