Skip to main content
فهرست مقالات

کتابخانه دیجیتالی نسخ خطی

نویسنده:

(5 صفحه - از 33 تا 37)

کلیدواژه ها :

پژوهش ،نسخ خطی ،کتابخانه دیجیتال ،میراث مجازی

کلید واژه های ماشینی : کتابخانه‌های دیجیتال نسخ خطی، نسخ، کتابخانه، اطلاعات، کتاب، نسخ خطی، نسخه‌های خطی، تعداد نسخ خطی موجود، عربی، ایجاد کتابخانه‌های دیجیتال نسخ

نسخه‌های خطی، میراث به جای مانده از تلاش‌های علمی، هنری و فرهنگی گذشتگان این مرز و بوم به شمار می‌روند که به عنوان منابع دست اول تحقیق همواره مورد توجه پژوهشگران بوده و هست. از این جهت، استفاده از ابزار نوین پژوهش برای هر چه بیشتر کاربردی کردن این منابع، از مهمات جامعه اطلاعاتی امروز است. نوشتار حاضر ضمن معرفی این ابزار نوین و مزایای بهکارگیری آن، به شناساندن برخی نمونه‌های قبلی از کتابخانه‌های دیجیتال نسخ خطی در دنیا پرداخته است.

خلاصه ماشینی:

"اولین کتابخانه دیجیتال نسخ خطی توسط کتابخانه سلطنتی کوپنهاک دانمارک با کیفیت عالی و تحت برنامه‌ای مناسب با انتشار 38 نسخه خطی عربی و فارسی ایجاد گشت و بعد از آن البته این روند ادامه پیدا کرد تا جایی که در حال حاضر در تعدادی از پایگاه هایی که توسط اشخاص، مؤسسات و کتابخانه‌ها راه‌اندازی شده‌اند، اقدام به ایجاد کتابخانه‌های دیجیتالی نسخ خطی شده است که در اینجا به برخی از مهم‌ترین آنها اشاره می‌شود. dk زبان پایگاه:انگلیسی زبان نسخه‌ها:فارسی و عربی موضوعات:ادبیات، ادعیه، حدیث، تاریخ، طب، هیئت و فلسفه تعداد نسخ خطی موجود در پایگاه:40 نسخه کتابخانه سلطنتی کوپنهاک دانمارک از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین کتابخانه‌های کشور دانمارک به شمار می‌رود که در سال 1653 میلادی تأسیس گردیده و دارای 1167 نسخه خطی است از این تعداد، زبان عربی 534 عنوان، زبان فارسی 97 عنوان و زبان ترکی 70 عنوان را به خود اختصاص داده‌اند و بقیه عناوین مربوط به سایر زبانهاست. com زبان پایگاه:عربی زبان نسخه‌ها:عربی موضوعات:فقه، اصول، کلام، فلسفه و ادبیات عرب تعداد نسخ خطی موجودد در پایگاه:26 نسخه از جمله مراکز نگهداری و خدمات‌رسانی در حوزه مخطوطات اسلامی، «مؤسسة کاشف الغطاء العامة» در نجف اشرف است که به واقع می‌توان آن را الگویی شایسته و مورد تقدیر در این زمینه دانست. net زبان پایگاه:فارسی، عربی و انگلیسی زبان نسخه‌ها:فارسی و عربی موضوع:مهدویت تعداد نسخ خطی موجود در پایگاه:10 نسخه این پایگاه از جمله پایگاه‌های فعال در عرصه مهدویت می‌باشد که در کنار کتابخانه مهدویت خود، بخشی را نیز به نسخه‌های خطی درباره موضوع مهدویت اختصاص داده است."

صفحه:
از 33 تا 37