Skip to main content
فهرست مقالات

مروری بر تاریخچه اخلاق همراه با گردآوری زمینه های گوناگون اخلاق

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (6 صفحه - از 1 تا 6)

کلیدواژه ها :

اخلاق اجتماعی ،اخلاق پزشکی و زیستی ،اخلاق فنی و مهندسی ،اخلاق زیست محیطی ،اخلاق در اقتصاد ،اخلاق فلسفی

کلید واژه های ماشینی : اخلاق ، گردآوری زمینه‌های گوناگون اخلاق ، پزشکی ، گردآوری مجموعه‌ای از زمینه‌های گوناگون ، تاریخچه اخلاق همرا‌ه با گردآوری ، ژنتیک ، علم اخلاق ، فلسفه ، انسان ، قانون

با گذر از تاریخچه کوتاهی از مصر، هند و ایران‌باستان و پرداختن به فلسفه اخلاق بر پایه پند و اندرز، به پیگیری مطالب با اشاره‌ای به نگرش کانت به خردورزی و اخلاق انجام شده است.پس از اشاره به قانون پرسیوال در لندن، همچنین نهضت اخلاقی آدلر در امریکا، نهضت فرهنگی- اخلاقی کویت در لندن، انتشار دو جلد کتاب از وستر مارک، به گردآوری مجموعه‌ای از زمینه‌های گوناگون اخلاق در فلسفه، علوم اجتماعی، علوم پزشکی و زیستی، علوم فنی و مهندسی، علوم زیست محیطی و بوم‌شناختی و بالاخره علوم اقتصادی، جمعا هشتاد زمینه، پرداخته شده است.

خلاصه ماشینی:

"دستورات مربوط به حفظ و صیانت از آزادی و کرامت انسان و اخلاق و آیین حکمرانی، آزادی مردم و احترام راستین به حقوق انسان‌ها و ادیان و قومیت‌های گوناگون را (سال 538 پیش از میلاد) در منشور کوروش بزرگ ملاحظه می‌کنیم که هنوز هم آموزه‌های حقوق بشر تضمینی به این زیبایی و گفتاری به این دلنشینی عرضه نکرده‌اند (4). برخی نویسندگان جدید بر ارتباط تفکر اخلاقی ایرانی در دوره ساسانیان با قرون وسطی تأکید کرده‌اند همچنین ارتباط با قواعد کلی و نیز قالبی که این قواعد در آن‌ها بیان شده در توجه به پندار نیک، گفتار نیک و کردار نیک از گذشته قبل از اسلام به ارث رسیده است (5). در آغاز قرن بیستم، ادوارد وستر مارک (Edward Westermark) اثر خود را تحت عنوان "ریشه‌ها و شکل‌گیری دیدگاه‌های اخلاقی" در دو جلد منتشر کرد (1906 و 1908) و طی آن تفاوت‌های جوامع در زمینه موضوعاتی از قبیل نادرست بودن کشتار به هر دلیل و انگیزه (از جمله کشتار در جنگ، کشتن انسان‌ها برای رهایی آنها از درد و عذاب بیماری‌های علاج‌ناپذیر، خودکشی، عملیات انتهاری، ترور، کشتن نوزادان، سقط جنین، قربانی کردن، دوئل) مورد بررسی قرار داد. گردآوری مجموعه‌ای از موضوعات و زمینه‌های گوناگون اخلاق در فلسفه، علوم اجتماعی، علوم پزشکی و زیستی، علوم فنی و مهندسی، علوم زیست محیطی و بوم‌شناختی و بالاخره علوم اقتصادی، از چند سال گذشته فکر و کوشش نگارنده را به خود جلب کرده است. در هر کدام از این زمینه‌ها و شاخه‌های اخلاق تاکنون در جهان چندین کتاب به چاپ رسیده و ده‌ها و صدها پژوهش انجام شده است. زمینه‌های گوناگون اخلاق (کلیه حقوق معنوی این گردآوری محفوظ است) علوم اجتماعی 1."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.