Skip to main content
فهرست مقالات

نگرش ژئوپلیتیکی بر جهانی شدن سیاست های جهانی مقاله

نویسنده:

چکیده:

در سال‌های اخیر پدیده جهانی شدن به موضوع روز و مرسوم محافل علمی و عمومی‌ جهان تبدیل شده.در این راستا اگر هویت‌های فضایی خود را در طول تاریخ با دید حرکت از گروه خانواده به هویت قبیله‌ای-محلی به صورت ملی و دولت-ملت بررسی کنیم.این‌ سؤال پیش می‌آید که آیا این روند در قرن بیست و یکم نیز ادامه خواهد داشت؟ جهانی شدن در عرصه‌های فرهنگ،اقتصاد و سیاست به مفهوم دنیایی به ظاهر بی‌حد و مرز است که در آن می‌توان بدون ممنوعیت و محدودیت از نظر زمان و مکان به فعالیت‌ پرداخت در این شرایط فضای ژنوپلیتیک امروز با دو رویه به ظاهر متضاد محلی شدن تقویت‌ شده،در مقابل جهانی شدن با هویت فرهنگ غربی که به‌طور هم زمان در حال تکوین است‌ مواجه می‌باشد.

خلاصه ماشینی:

"این‌ سؤال پیش می‌آید که آیا این روند در قرن بیست و یکم نیز ادامه خواهد داشت؟ جهانی شدن در عرصه‌های فرهنگ،اقتصاد و سیاست به مفهوم دنیایی به ظاهر بی‌حد و مرز است که در آن می‌توان بدون ممنوعیت و محدودیت از نظر زمان و مکان به فعالیت‌ پرداخت در این شرایط فضای ژنوپلیتیک امروز با دو رویه به ظاهر متضاد محلی شدن تقویت‌ شده،در مقابل جهانی شدن با هویت فرهنگ غربی که به‌طور هم زمان در حال تکوین است‌ مواجه می‌باشد. به طوری که واژه‌ بین المللی معولا اشاره به روابط دولت-ملت‌ها دارد درحالی‌که واژه چند ملیتی بیشتر برای‌ اشاره به روندهایی که فراتر از هدف و کنترل ملی دارد به کار گرفته می‌شود و با از همکاری در مقایس جهانی در حول سازمان ملل متحد به عنوان فراملیتی از آن یاد می‌شود که در این مورد واژه‌ (transnational) استفاده می‌شود،اما واژه جهانی واژه‌ای است که از لحاظی قدیمی به‌ نظر می‌رسد مانند همبستگی ملت‌ها،حقوق بشر،اصل برابری انسان‌ها و.. بنابراین از نظر زئوپلیتیکی نظریه‌پردازان، جهانی شدن را در سه گروه زیر مورد مطالعه قرار می‌دهند: 1-جهانگرایان افراطی‌ (extremist) :طرفداران این نظریه مانند والرشتاین‌ (walletstain) معتقدند که عصر دولت به عنوان یک بازیگر در سیاست جهانی به پایان رسیده و ظهور بازار جهانی اقتصادها را غیر ملی و راه را برای شبکه‌های فراملیتی تولید و تجارت هموار کرده است،نیروهای جدید اقتصاد جهانی باعث ایجاد اشکال جدیدی از سازمان‌های‌ اجتماعی،مراجع سیاسی فوق ملی و سازوکارهایی شده است که در نهایت جایگزین‌ ساختار قدرت جهان کنونی می‌شود."

کلیدواژه ها:

هویت ، جهانی شدن ، ژئوپلیتیک ، سیاست جهانی ، محلی شدن

کلید واژه های ماشینی:

سیاسی ، اطلاعات ، جهانی شدن ، هویت ، دولت ، پدیده جهانی شدن ، جهانی شدن سیاست ، ملی ، مرزها ، هویت‌های فضایی


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است ورود پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.

تحتاج دخول لعرض محتوى المقالة. إذا لم تكن عضوًا ، فتابع من الجزء الاشتراک.
إن كنت لا تقدر علی شراء الاشتراك عبرPayPal أو بطاقة VISA، الرجاء ارسال رقم هاتفك المحمول إلی مدير الموقع عبر credit@noormags.ir.

You need Sign in to view the content of the article. If you are not a member, proceed from part Membership.
If you fail to purchase subscription via PayPal or VISA Card, please send your mobile number to the Website Administrator via credit@noormags.ir.