Skip to main content
فهرست مقالات

اقتصادی فاصله رو به افزایش بین فقیر و غنی در آمریکا

مصاحبه شونده:

(8 صفحه - از 56 تا 63)

کلید واژه های ماشینی : ثروت ، مالیات ، ثروتی بیش از جمع ثروت ، قیمت سهام افزایش بیشتری نسبت ، درآمد ، دلار ، نابرابری ثروت ، نظام مالیاتی ، سهام سرعت افزایش بیشتری نسبت ، سهام

ادوارد ولف پروفسور اقتصاد در دانشگاه نیویورک و نویسنده کتاب تاپ هوی(2) است؛ کتابی با موضوع نابرابری رو به افزایش در ایالات متحده و راهکارهای جلوگیری از آن؛ ادوارد ولف همچنین سر ویراستار مجله Reviw of Incom and Wealthاست. آقای ولف در این گفت‌وگو با استناد به بررسی‌ها و آمار دقیق علمی، ابعاد شکاف روزافزون بین فقرا و اغنیاء را در جامعه آمریکا تشریح می‌کند. به گفته وی، نابرابری از سال 1975 شتاب زیادی گرفته و این روند تا کنون ادامه داشته است. در سال 1998 پنج درصد مردم، ثروتی بیش از جمع ثروت 95 درصد دیگر داشتند و این در حالی است که 20 درصد آخر طیف غنی ـ فقیر هیچ ثروتی ندارند. توجه شما را به این گفت‌وگو جلب می‌کنیم:

خلاصه ماشینی:

"بهترین منبع برای اندازه‌گیری ثروت چیست؟ بهترین راه اندازه‌گیری ثروت، آمارگیری خانه به خانه است؛ در این روش، مصاحبه‌گرها فرمی را پر می‌کنند که سؤالات ریز و جزئی دارد؛ این سؤالات درباره دارایی‌هایی که هر شخص دارد، بدهکاری‌هایی که دارد و هر نوع بدهکاری جدید که اضافه شده است، می‌باشد. اقتصاددانان چگونه سطوح برابری یا نابرابری را اندازه می‌گیرند؟ معیاری که بیشتر استفاده می‌شود و بیشتر قابل فهم است این است که چه سهمی از کل ثروت در دست ثروت‌مندترین اشخاص است؛ در آخرین سال آماری در ایالات متحده، سال 1998، یک درصد از پولدارها، 38 درصد از همه ثروت را در دست داشتند. اگر مقایسه کنیم می‌بینم درکشور ما (ایالات متحده) یک درصد ثروت‌مندان، 38 درصد کل ثروت را در اختیار دارند، ولی در کشور بریتانیای کبیر، این رقم 22 یا 23 درصد است. وقتی بحث مهم‌تر می‌شود که بدانیم همیشه این گونه نبوده است؛ تا قبل از اوایل دهه 1970 میلادی، ایالات متحده، رقم نابرابری ثروت کمتری نسبت به بریتانیای کبیر داشت؛ رقم نابرابری ثروت ایالات متحده از سوئد هم کمتر بود، اما در عرض 25 تا 30 سال همه چیز عوض شده‌است. تا چه میزان نابرابری، حاصل سیاست‌های مالیاتی است؟ یکی از دلایلی که ما نسبت به کشورهای پیشرفته صنعتی دیگر، سطوح نابرابری بالاتری داریم، مسأله مالیات و آن چه من اضافه می‌کنم نظام مخارج جامعه است. مالیات از این دست، درآمد مالیاتی دولت را که البته ما نیاز داریم بالا نمی‌برد، اما مالیات عادلانه‌تری خواهد بود و کمک می‌کند سطح نابرابری در این کشور پایین بیاید."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.