Skip to main content
فهرست مقالات

پایان رشد اقتصادی

نویسنده:

(9 صفحه - از 64 تا 72)

کلید واژه های ماشینی : رشد اقتصادی ، آمریکایی‌ها ، سلامتی ، آموزش و پرورش ، رشد اقتصادی آمریکا ، بیماری ، پایان رشد اقتصادی ، رشد اقتصادی بی‌توقف ، سناریوی اول ، زندگی

در حالی که رشد اقتصادی یکی از شاخصه‌های مثبت برای هر جامعه‌ای است، در این مقاله، نویسنده به این سؤال می‌پردازد که رشد اقتصادی کی باید متوقف شود؟ او در ابتدا، رشد اقتصادی آمریکا را در دهه‌های گذشته بررسی می‌کند؛ نتیجه این است که تا دهه‌های 1950 و 1960، رشد اقتصادی، اثرات مثبت و از آن به بعد، تبعات منفی بسیاری داشته است؛ به طوری که در مجموع، رفاه آمریکایی را کمتر کرده است. نویسنده برای اثبات ادعایش، سه مورد (سلامتی، آموزش و پرورش و وضعیت محله‌های جدید در حومه شهرها) را بررسی می‌کند و در نهایت به سه تصویر از آینده، با توجه به ادامه رشد اقتصادی یا توقف آن می‌رسد: رشد اقتصادی تا رسیدن به رفاه (سناریوی اول)، رشد اقتصادی تا رسیدن به مرحله مصرف‌گرایی (سناریوی دوم) و رشد اقتصادی بی‌توقف (سناریوی سوم). او در نهایت، با پیشنهاد سناریوی اول، راه‌حل‌هایی برای رفع مشکلات حاصل از توقف رشد بیان می‌کند.

خلاصه ماشینی:

"پیش‌بینی سه سناریوی آینده قبل از این که مردم دیگر جهان، از مصرف‌گرایی آمریکایی‌ها تقلید کنند، برنامه‌ریزان اقتصادی باید در نظر بگیرند، آیا اگر ما رشد اقتصادی را پایان دهیم و سطح درآمدها را مقداری پایین بیاوریم، بهتر است یا نه؟ ما دیده‌ایم، پرداخت آمریکایی‌ها برای سلامتی، آموزش و حومه‌نشینی به طور شگفت‌انگیزی از دهه 1960 میلادی زیاد شده ولی منفعتی برای آن‌ها به بار نیاورده است. وقتی رشد اقتصادی، اقتصاد مصرفی را در دنیا گسترش دهد، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ برای توجه به این مسائل، ما سه سناریوی مختلف برای آینده تصویر می‌کنیم؛ این سه سناریو، سه نوع هدف متفاوت برای برنامه‌ریزان در دل دارد: سناریوی اول: پایان رشد اقتصادی در زمان رفاه اقتصادی فرض کنید مردم در ایالات متحده، در سال 1960، به این نتیجه می‌رسیدند که به اندازه کافی مایحتاج زندگی دارند؛ زمانی که صاحب‌نظران علوم اجتماعی می‌گفتند: اقتصاد، دارد آشغال آفرینی می‌کند، مردم آن زمان، عموما تصمیم می‌گرفتند به جای درآمد بیشتر، وقت آزاد بیشتری داشته باشند و همان مردم، تصمیمات سختی اتخاذ می‌کردند که برای محدود کردن حومه‌نشینی، استفاده از اتومبیل و دیگر موارد مصرف مخرب را کاهش می‌دادند، همان درآمد کافی بود تا هر کسی بتواند زندگی خوبی داشته باشد؛ تفریح دل‌خواه در فرهنگ مردم این نبود که «آن قدر خرید کن تا جانت بالا بیاید!» در این سناریو، ما هنوز مشکلات تکنیکی داشتیم و مجبور بودیم آن‌ها را حل کنیم تا اقتصاد را زنده و پویا نگه داریم؛ اما احتمالا آن مشکلات غیرقابل حل نبود."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.