Skip to main content
فهرست مقالات

علمی: مخاطرات پزشکی مدرن

نویسنده:

(8 صفحه - از 82 تا 89)

کلید واژه های ماشینی : پزشکی ، داروها ، درمان ، پزشکی مدرن ، بیمارستان‌ها ، پزشکی جدید از درمان‌های ، پزشک‌زاد ، حامل آسیب‌ها و عوارض ، آمریکا ، اعمال جراحی

پزشکی مدرن علاوه بر دستاوردهایی که به همراه داشته، حامل آسیب‌ها و عوارض سنگینی نیز بوده است. دور شدن پزشکی جدید از درمان‌های طبیعی و گیاهی و محور قرار دادن درمان‌های شیمیایی و صناعی، عامل اصلی بروز این آسیب‌ها و عوارض به شمار می‌رود. امروز بیماری‌های یاتروژنیک یا پزشک‌زاد، خود حجم عظیمی از بیماری‌های مبتلا به مردم را تشکیل می‌دهد. مقاله زیر به بررسی ابعاد این موضوع پرداخته است.

خلاصه ماشینی:

"مطالعات انجام شده در دانشکده پزشکی هاروارد، حکایت از آن دارد که 36 درصد بیمارانی که در بیمارستان‌ها پذیرش می‌شوند با آسیب‌های حاصل از بیماری‌های پزشک‌زاد روبرو می‌شوند که این مسأله در مورد 25 درصد این جمعیت با عوارض جدی و حتی مرگبار همراه است. علاوه بر اختلالات از این دست، محیط خود بیمارستان‌ها هم به عفونت‌ها و سرایت بیماری‌های خطرناک از جمله ابتلای به بیماری‌هایی که حاصل عملکرد میکروارگانیسم‌های نادر و یا مقاوم در برابر داروها هستند و از این رو درمان آن‌ها نیز غالبا با مشکلاتی جدی همراه است، دامن می‌زنند. بر طبق یکی از مطالعات انجام شده توسط دانشکده پزشکی هاروارد، داروهایی از این دست در 37 درصد بیماران مسن که تحت درمان قرار گرفته‌اند، عامل اصلی ابتلای آن‌ها به بیماری پارکینسون است. به عنوان نمونه داروی «ال ـ دوپا» (1) که برای درمان این بیماران مورد استفاده قرار می‌گیرد، با تأثیرات شدید جانبی‌ای همراه است که کنترل این تأثیرات خود مستلزم استفاده از داروهای دیگر است. در مورد دو داروی قلبی «فلسایناید» (2) و «انسایناید» (3) که در حجمی عظیم و با توسل به این ادعا که به کنترل ضربان قلب کمک می‌کند، پس از سال‌ها مصرف توسط بیماران، پژوهش‌ها نشان داد که این دارو با بی‌نظمی‌هایی مهلک همراه بوده تا آنجا که درصد مرگ و میر کسانی که از این داروها در درمان خود استفاده نمودند، 5/2 برابر کسانی بود که صرفا از دارونماها برای درمان آن‌ها استفاده شده بود."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.