Skip to main content
فهرست مقالات

عوارض ناشناخته محصولات دستکاری شده ژنتیکی

نویسنده:

(5 صفحه - از 90 تا 94)

کلید واژه های ماشینی : ژن ، ژنتیکی ، سموم ، محصولات دستکاری‌شده ژنتیکی ، علف‌های هرز ، علف‌های ، ذرت ، محصولات اصلاح‌شده ژنتیکی ، کشاورزی ، عرضه محصولات اصلاح‌شده ژنتیکی

روند رو به پیشرفت اکتشافات علمی و اختراعات تکنولوژیک، بدانجا رسیده است که می‌تواند در ژن‌ها و هسته‌های سلولی موجودات، تغییر و تحولاتی را ایجاد نموده و پدیده‌ها و موجوداتی جدید اعم از گیاهی و جانوری را خلق نماید، اما سؤالی که در این میان بدون پاسخ و مبهم مانده، این است که آیا پدیده دستکاری در ماهیت و عناصر مشکله موجودات و مخلوقات خداوند، امری بی‌خطر و فاقد عوارض زیست‌محیطی و بهداشتی و... است؟ مقاله زیر، به اجمال، مطالبی درباره این سؤال مطرح کرده است.

خلاصه ماشینی:

"جدای از مخاطراتی از این دست، صنعت بیمه نیز نشان داده که اگرچه به جبران خسارات ناشی از غفلت و یا آسیب‌های کوتاه مدتی که نتیجه معرفی و عرضه محصولات اصلاح شده ژنتیکی به محیط‌زیست است، مبادرت می‌ورزد، اما در برابر خسارات فاجعه‌آمیز و بلندمدت زیست‌محیطی، مسؤولیتی به عهده نمی‌گیرد و این بدین دلیل است که این صنعت هم فاقد نوعی دانش ارزیابی‌کننده و اکولوژی پیش‌بینانه‌ای است که بتواند با اتکای به آن، در مورد مخاطرات و آسیب‌های موجود تصمیم‌گیری نماید. در مقابل چنین خلایی است که در صورت بروز هرگونه آلودگی ژنتیکی، هیچ کس عهده‌دار مسؤولیت آن نمی‌گردد و به راستی در این مورد، مقصر اصلی کیست؟ شرکت‌های فعال در عرصه علوم زیستی و یا دولت‌ها؟ گذشته از این موارد، عرضه موجودات جدید اصلاح شده ژنتیکی با پیامدهایی جدی برای سلامت بشری همراه است؛ پیامدها و تأثیراتی که بایستی درباره آن‌ها تصمیم‌گیری و به رفع آن‌ها اقدام نمود."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.