Skip to main content
فهرست مقالات

جهانی سازی و گسترش بحران اکولوژیکی

(6 صفحه - از 95 تا 100)

کلید واژه های ماشینی : آزادسازی ، جهان ، جهانی‌سازی و گسترش بحران ، تولید ، فعالیت‌های مخرب زیست‌محیطی ، گسترش فعالیت‌های مخرب زیست‌محیطی ، سیاست‌های تعدیل ساختاری رواج ، شرکت‌های چند ملیتی ، عنوان سیاست‌های تعدیل ساختاری ، روند آزادسازی و جهانی‌سازی

ناکامی اجلاس «ریودوژانیرو» در پرداختن به موضوع مهم شرکت‌های چند ملیتی و قصور این شرکت‌ها در دامن زدن به بحران اکولوژیکی جهان شاید دلیل اصلی شکست این اجلاس بود. پس از این اجلاس بود که فرآیندهای آزادسازی، تجاری‌سازی و جهانی‌سازی، نه تنها گسترش شرکت‌های چند ملیتی را تسهیل نموده بلکه بر دامنه تأثیرات مخرب آن‌ها بر محیط‌زیست افزوده است. در این اثنا در بسیاری از کشورها خاصه کشورهای جنوب، فرآیندهایی مشابه تحت عنوان سیاست‌های تعدیل ساختاری رواج یافته که نتیجه آن تسریع در شکل‌گیری الگوهای تولید و مصرفی است که تأثیرات مخرب آن‌ها بر محیط‌زیست غیرقابل انکار است.

خلاصه ماشینی:

"حقیقت آن است که روند آزادسازی و جهانی‌سازی با ابعاد وسیع کنونی آن می‌تواند در جهت وخیم‌تر نمودن اوضاع زیست محیطی جهان تأثیرگذار باشد: 1ـ عدم موفقیت نظارت و کنترل شرکت‌های چند ملیتی در عرصه جهانی و همچنین افزایش میزان دسترسی‌شان به منابع مختلف و نیز دستیابی به انحصارها و حقوق‌های مختلف، باعث افزایش چشمگیر قدرت و نفوذ آنان شده است و این روند با گسترش زیان‌های وارد به محیط‌زیست از لحاظ حجم و گسترش جغرافیایی، همراه بوده است. 3ـ فقدان منابع مالی لازم در کشورهای در حال توسعه که همواره با بدهی‌های مستمر و مشکل قیمت کالا همراه بوده‌اند و نیز ادامه سیاست‌های تعدیل ساختاری در این کشورها، به مانعی در راستای روی آوردن این کشورها به نوعی تولید منطقی که از آسیب‌های زیست‌محیطی در امان باشد، تبدیل شده است."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.