Skip to main content
فهرست مقالات

آیا ما شاهد انقراض تپه های مرجانی جهان خواهیم بود؟

نویسنده:

(4 صفحه - از 101 تا 104)

کلید واژه های ماشینی : تپه‌های مرجانی ، شاهد انقراض تپه‌های مرجانی جهان ، نابودی تپه‌های مرجانی ، ابعاد بحران زیست‌محیطی ، دریا ، تغییرات سطح آب دریا تغییر ، سطح آب دریا تغییر شکل ، انسان حریص عصر جدید ، واقعه سفید شدن مرجان‌ها ، آب

بحران زیست محیطی، در اثر فعالیت‌های بی‌پروا و مهار گسیخته انسان عصر ماشین و صنعت، هر روز عمق و ابعاد بیشتری می‌یابد. تخریب و تباهی، در خشکی و دریا ظاهر شده و انسان حریص عصر جدید، عرصه را بر مخلوقات و طبیعت خداوندی تنگ کرده است. نابودی تپه‌های مرجانی ـ که یکی از زیباترین جلوه‌های آفرینش به شمار می‌روند ـ از جمله ابعاد بحران زیست محیطی است که در مقاله زیر به اجمال مورد بررسی قرار گرفته است.

خلاصه ماشینی:

"مجموعه‌های مرجانی در نوار باریک آب‌های استوایی و در 21 درجه سانتیگراد «ایزوترم» شکل می‌گیرند، جایی که توازن دقیقی میان نور خورشید، درجه حرارت، شوری، غذا و گازهایی که دقیقا برای جلب جانوران مرجانی ریز مورد نیاز هستند، برقرار است، و این مجموعه‌های مرجانی بزرگ‌ترین معماری درون آبی را بر روی کره زمین به وجود می‌آورند. این تپه‌ها تقریبا یک چهارم موجودات زنده دریایی را در برمی‌گیرند و همانطور که مشاهده می‌شوند، آن‌ها با جریان آب و هوایی و تغییرات سطح آب دریا تغییر شکل می‌یابند، و اغلب به عنوان «ثبت‌کننده سوابق دریا» خوانده می‌شوند. هر ساله بیماری‌های جدیدی برای مرجان‌ها کشف می‌شوند؛ برخی از آن‌ها توسط عواملی چون بیابانی بودن آفریقا ایجاد می‌شوند، بیابان‌هایی که حجم عظیمی از گرد و غبار را وارد اتمسفر می‌کنند و سپس قطره‌های حاوی ویروس بر روی تخم اسفنج‌های مرجانی در درون دریاهای بی‌رمق (Weakened) می‌چکند. در دو دهه اخیر، وقایع مربوط به سفید شدن مرجان‌ها در سطح جهان به همراه بالا رفتن درجه حرارت آب دریا، تپه‌های مرجانی را در تمام محیط‌های اقیانوسی از بین برده‌اند."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.