Skip to main content
فهرست مقالات

مدیریت مالی شهر

نویسنده:

ISC (6 صفحه - از 6 تا 11)

کلیدواژه ها :

مدیریت مالی شهر ،شهرداری(دولت محلی) ،کالا و خدمات عمومی محلی ،مالیات‌هالی محلی

کلید واژه های ماشینی : شهر ، مدیریت مالی شهر ، شهرداری ، کالا و خدمات عمومی ، مالیات ، خدمات ، دولت ، درآمد ، وع کالا و خدمات عمومی ، مدیریت مالی شهر عبارت

مدیریت مالی شهر عبارت است از تجزیه و تحلیل، برنامه‌ریزی،اجرا و کنترل فعالیت‌های مالی طرح‌ریزی‌ شده برای شهر،به منظور دستیابی به اهداف سازمانی‌ شهر.دو رکن اصلی مدیریت مالی شهر شامل اهداف‌ شهرداری(دولت محلی)در ارائهء خدمات و کالاهای‌ عمومی،و تشخیص میزان و وع کالا و خدمات عمومی‌ عرضه‌شدنی برای ساکنا شهر است.بنابراین‌ مدیریت مالی شهر درواقع نوعی عمل بهینه‌یابی است‌ که با تعیین اهدافی برای عرضهء کالا و خدمات شهری، به بحث دربارهء منابع درآمدی و چگونگی هزینه کردن‌ آنها می‌پردازد.

خلاصه ماشینی:

"جدول 1-مقایسهء شاخص‌های اقتصادی کلان کشور با درآمد شهرداری‌ها در سال 8731 (به تصویر صفحه مراجعه شود) هدف از این مقاله شناخت نقل دولت محلی(شهرداری)در تأمین الا و خدمات عمومی شهری و چگونگی مدیریت مالی آن‌ است. مدیریت مالی شهر وجود خصلت کالاهای عمومی در مورد بسیاری از کالاها و خدمات ارائه‌شده به وسیلهء شهرداری‌ها،و از طرف دیگر توجه به این نکته ه منافع ناشی از ارائهء خدمات شهری هر شهر مورد استفادهء شهروندان آن شهر است،حکم می‌کند که‌ هزینه‌های هر شهر را ساکنان همان شهر بپردازندد؛و در صورتی که قسمتی از هزینه‌های هر شهر به وسیلهء منابع مالی‌ دولت تأمین شود،بدین معنی است که ساکنان روستاها و شهرهای دیگر که از خدمات شهری این شهر استفاده‌ نمی‌کنند،بار مالی خدمات شهری این شهر را تحمل می‌کنند. مدیریت مالی شهر برای ارائهء کالا و خدماتی که می‌توان هزینه و یا قیمت آن را از مصرف‌کننده دریافت کرد،بستگی‌ به اهداف سازمانی دولت محلی(شهرداری)در ارائهء این نوع کالاها دارد. مدیریت مالی شهرداری برای عرضهء این نوع کالاها در چنین وضعیتی حکم می‌کند که سیاست‌های کاهش هزینهء آنها را(به عنوان مثال،از طریق واگذاری قسمتی از فعالیت‌ها به بخش خصوصی)و یا تعیین قیمت‌های تبعیضی(در صورت‌ امکان)برای اقشار اجتماعی با درآمدهای مختلف اتخاذ کند. دولت مرکزی در تأمین قسمتی از هزینه‌های شهر نقش مهمی دارد؛زیرا اولا در بعضی از شهرها با با توجه به توان مالی‌ اقشار اجتماعی ساکن در آن شهر،وضع انواع مالیات و دریافت هزینهء خدمات و کالاهای شهری امکان‌پذیر نیست. ترکیب بهینهء منابع مالی شهرداری‌ها برای تأمین هزینه‌های شهر با توجه به اهداف سازمان شهر،مجموعه‌ای است‌ از فروش کالا و خدمات شهری،انواع مالیات و عوارض و کمک‌های مالی دولت مرکزی."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.