Skip to main content
فهرست مقالات

مدیریت مالی شهر: تامین مالی زیر ساخت های شهری - اصول قیمت گذاری

نویسنده:

مترجم:

ISC (6 صفحه - از 46 تا 51)

کلید واژه های ماشینی : مدیریت ، قیمت‌گذاری ، مالیات ، شارژهای ، مدیریت مالی شهر ، آبرسانی ، آب ، توسعه ، اصول قیمت‌گذاری زیرساخت‌های شهری ، منبع درآمدی شهرداری‌ها اهداف قیمت‌گذاری

توسعه شهری در عصر حاضر امری گریزناپذیر است‌ که مدیریتی متناسب با سرعت رو به افزایش را می‌طلبد. گرچه تحلیل‌ها همه گواهی بر موقعیت بهتر حکومت‌های محلی در مدیریت این امر دارند،اما ناتوانی‌های-به‌ویژه-مالی،محدودیت‌های فراوانی را در اجرای سیاست‌های کارآمد به وسیلهء این حکومت‌ها ایجاد کرده است.این مقاله نگاهی دارد به اصول‌ قیمت‌گذاری زیرساخت‌های شهری،که معرف‌ توسعه‌ای برنامه‌ریزی‌شده و پاسخگو به نیازهای‌ ساکنان این نواحی است.در واقع بحث بر آن است که‌ گرچه مالیه شهری رشدی متناظر با رشد جمعیت و توسعه حاصل از آن ندارد اما تنظیم و تقویت مبانی‌ مالیاتی،عوارض و شارژهای مرتبط با ارائه خدمات، بازگشت بسیاری از هزینه‌ها را میسر می‌سازد و خود عاملی است در جهت فراهم آوردن هرچه بهتر خدمات.

خلاصه ماشینی:

"در واقع بحث بر آن است که‌ گرچه مالیه شهری رشدی متناظر با رشد جمعیت و توسعه حاصل از آن ندارد اما تنظیم و تقویت مبانی‌ مالیاتی،عوارض و شارژهای مرتبط با ارائه خدمات، بازگشت بسیاری از هزینه‌ها را میسر می‌سازد و خود عاملی است در جهت فراهم آوردن هرچه بهتر خدمات. مطالعات در بسیاری از شهرها نشان می‌دهد که ادارات مالی‌ شهری اغلب قادر به روزآمد کردن ارزش دارایی به منظور گرفتن مالیات نیتند،و این عمدتا به‌ علت فقدان کارکنان صالح و توانمند و گزارش‌های ناکافی و به خوبی نگهداری نشده است. قیمت‌گذاری به عنوان منبع درآمدی شهرداری‌ها اهداف قیمت‌گذاری مدیریت کارآم برای فراهم آوردن خدمات،نیازمند توجه به مؤلفه‌های مختلفی چون تولید و ارائه خدمت و شاخص‌های مصرف،تعریف قیمت صحیح و جمع‌آوری کارآمد آن از استفاده‌کنندگان است. این در حالی است که بسیاری‌ حکومت‌ها،اهداف سیاستی را برای ارتقای مدیریت بهتر منابع آب و خدمات آبرسانی بر پایه روش‌های کارآمد،منصفانه‌ و پایدار تنظیم کرده و در عمل به نتایج متفاوتی دست یافته‌اند. تعرفه‌ها به منظور ارائه آب و خمات فاضلاب بر پایه‌های مالی پایدار،لازم است امکانات آب با سیستم تعرفه‌هایی هماهنگ باشند که‌ موجب تولید درآمد کافی برای مواجهه با هزینه‌های عملیاتی و نگهداری،سرمایه‌گذاری و نیازهای سرمایه‌ای برای بهبود و توسعه‌ سیستم‌های آبرسانی شود. لازم است به این نکته توجه شود که برای آبرسانی مدیریت‌شده جمعی،جایی که ساکنان محلی سیستم خود را مدیریت می‌کنند،نرخ‌های بالا برای سطوح بالای مصرف دریافت نمی‌شود چراکه این مصرف بالا به تعداد زیادی از خانوارها خدمات می‌دهد که تک‌تک آنها ممکن‌ است مصرف نسبتا پایینی داشته باشند."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.