Skip to main content
فهرست مقالات

مدیریت مناطق کلانشهری: کلانشهر و حیات ذهنی

نویسنده:

مترجم:

ISC (8 صفحه - از 52 تا 59)

کلید واژه های ماشینی : کلان‌شهر ، فردیت ، کلان‌شهر و حیات ذهنی ، ذهنی ، پول ، فرد ، اقتصاد ، زندگی ، انسان ، شهرهای کوچک

ه دیگران و اکراه است.با این‌ حال چنین شرایطی به افزایش حس فردیت و آزادی‌ فردی می‌انجامد. لازم به ذکر است که ترجمه این مقاله به فارسی به‌ وسیلهء یوسف اباذری در بهار 1372،در نامهء علوم‌ اجتماعی،جلد دوم،شمارهء سوم(6)چاپ شده است.اما از آنجا که این شمارهء مدیریت شهری به موضوع‌ کلانشهرها اختصاص یافته است،لازم دانسته شد که‌ ترجمهء مجدد آن در اختیار مخاطبان مدیریت شهری، یعنی مدیران و کارشناسان ارشد و همچنین دانش‌ پژوهان رشتهء شهرسازی،برنامه‌ریزی و مدیریت شهری‌ قرار گیرد.

خلاصه ماشینی:

"ادعای اصلی زمیل در این اثر آن است که با شکل‌گیری‌ کلانشهرها که مبتنی بر اقتصاد پولی‌اند نوع جدیدی از حیات ذهنی در انسان‌ها شکل می‌گیرد که آن را می‌توان‌ به‌عنوان نوعی مکانیسم دفاعی در برابر تحولات عظیم و عمیق زندگی مدرن تلقی کرد. تمامی روابط عاطفی میان‌ اشخاص مبتنی بر فردیت آنهاست،در حالی که روابط عقلانی،افراد را به مثابهء کسان و عناصری می‌بیند که آنها نیز به نسبت به‌ خودشان بی‌تفاوت‌اند و تنها در شرایطی توجه آنها تحریک می‌شود که در میان چیزی به‌طور عینی و محسوس عرضه شده‌ باشد. در کلانشهری که مکانی برای تراکم و تمرکز کالاهاست و فرد تحریک می‌شود که بیشترین انرژی عصبی خود را صرف کند،به واسطهء افزایش صرفا کمی عوامل‌ مشروطکننده کلانشهری در تمامی ابعاد موردنظرش،این توانایی به ضدخودش که حاصل انطباق‌پذیری فرد است- یعنی دلزدگی-تغییر شکل می‌یابد؛و در آن اعصاب توان و نیروی نهایی‌شان را برای سازگاری با شرایط و شکل زندگی‌ کلانشهری در قالب بی‌اعتنایی به آنها،آشکار می‌سازد. در این شرایط گروه‌های محاط شده در خود انسجام زیادی دارند که افراد در آن فضای مختصری برای‌ شکوفایی و توسعه ویژگی‌ها و استعدادهای مخصوص به خود و در واقع برای فعالیت‌های آزادانه‌ای دارد که تنها نسبت به‌ آنها جوابگوست. تنها اندازهء لازم جمعیت و ناحیه،براساس رابطهء تاریخی-جهانی میان افزایش در اندازهء واحد اجتماعی و میزان آزادی‌ بیرونی و درونی شخص،کلانشهر را به مکانی برای حضور این شرایط تبدیل نکرده است بلکه افزایش و گستردگی بیش از اندازه و کاملا محسوس آنها موجب شده که کلانشهر به مکانی‌"جهان‌وطنی‌"7مبدل گردد. این برخلاف شهرهای کوچک است که در آنها دیدارها به صورت مکرر و درازمدت است،و همین امر باعث می‌شود که فرد تصویر دقیق و روشنی از شخصیت دیگران داشته باشد."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.