Skip to main content
فهرست مقالات

سخنرانی آندره ئی ژدانف در نخستین کنگره نویسندگان شوروی (سخنی چند در باب ادبیات شوروی سابق و متن کامل سخنرانی آندره ئی ژدانف در نخستین کنگره نویسندگان اتحاد جماهیر شوروی)

سخنران:

مترجم:

کلید واژه های ماشینی : شوروی ، ادبی ، ادبیات شوروی ، نویسندگان شوروی ، کنگره نویسندگان اتحاد جماهیر شوروی ، حزب ، کنگره نویسندگان شوروی ، سوسیالیسم ، اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی ، کارگران

خلاصه ماشینی:

"کشور سوسیالیسم پیروزمند کنگرهء شما در دوره‌ای تشکیل می‌شود که با مدیریت حزب کمونیست و تحت رهبری داهیانهء رئیس و استاد بزرگ‌مان،رفیق استالین،شیوهء سوسیالیستی تولید در کشورمان به‌طور قاطعانه و برگشت‌ناپذیر پیروز شده است. هیچ ادبیاتی نیست و نبوده است که‌ زندگی طبقهء کارگر و روستایی و مبارزهء آنها را در راه سوسیالیسم پایه و موضوع تولید خود قرار داده‌ باشد. نویسنده‌های بورژوا نویسندهء بورژوا چه می‌تواند بنویسد؟چه رویایی می‌تواند در سر داشته باشد؟چه شور و علاقه‌ای‌ می‌تواند افکار او را توجیه کند و این شور و علاقه را از کجا می‌تواند به دست بیاورد؟درحالی‌که کارگر در کشورهای سرمایه‌داری از فردای خودش مطمئن نیست،نمی‌داند که آیا فردا کار خواهد کرد یا نه؟و روستایی نمی‌داند که آیا فردا روی یک وجب زمینش کار خواهد کرد و یا بر اثر بحران سرمایه‌داری از آن‌ رانده خواهد شد،و کارگر روشنفکر امروزه بیکار است و نمی‌داند که آیا فردا کاری خواهد داشت یا نه؟ نویسندهء بورژوا چه می‌تواند بنویسد و چه شور و علاقه‌ای می‌تواند مورد بحث او باشد درحالی‌که‌ هر روز امکان دارد که دنیا به سوی گرداب جنگ امپریالیستی رانده شود؟ وضع کنونی ادبیات بورژوایی چنان است که دیگر نمی‌تواند آثار بزرگ خلق کند. زیرا همهء زندگی حزب ما،همهء زندگی طبقهء کارگر و مبارزهء او بستگی دارد به اینکه کار عملی بسیار جدی و بسیار منطقی با حس قهرمانی و دورنماهای بسیار وسیع،با راه‌پیمایی مداوم به سوی آینده،با مبارزه برای ساختمان جامعهء کمونیستی‌ همراه ساخته است و می‌سازد. ادبیات ما و فقط ادبیات ما امکان دارد که رابطهء بسیار نزدیک‌ با خوانندگانش و با زندگی کارگران داشته باشد و وضع در اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی چنین‌ است."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.