Skip to main content
فهرست مقالات

مدرنیسم و جامعه دینی

نویسنده:

(2 صفحه - از 41 تا 42)

کلید واژه های ماشینی : مدرنیسم ، عقلانیت فنی جوهر مدرنیسم ، عقلانیت ، مدرن ، مدرنیسم و جامعه دینی ، عقل ، عقل ، جامعه دینی ، عقلانیت دینی ، پست‌مدرنیسم فکر

نویسنده در این مقاله ابتدا این دو پرسش را مطرح می‌کند: آیا جامعه اسلامی می‌تواند مدرن باشد یا مدرن شود؟ سپس مفهوم مدرنیسم را توضیح می‌دهد و معتقد است که عقلانیت فنی جوهر مدرنیسم است و جامعه دینی نیز مبتنی بر عقلانیت دینی است که این دو با هم ناسازگارند. به نظر نویسنده، در جامعه دینی باید به پست مدرنیسم فکر کرد.

خلاصه ماشینی:

"نقد و نظر، ش 19 ـ 20 چکیده: نویسنده در این مقاله ابتدا این دو پرسش را مطرح می‌کند: آیا جامعه اسلامی می‌تواند مدرن باشد یا مدرن شود؟ سپس مفهوم مدرنیسم را توضیح می‌دهد و معتقد است که عقلانیت فنی جوهر مدرنیسم است و جامعه دینی نیز مبتنی بر عقلانیت دینی است که این دو با هم ناسازگارند. مقصود از مدرن‌سازی جامعه، سازمان‌دهی منطقی آن است و مقصود از جامعه دینی در نظر من، جامعه‌ای است که در آن، اندیشه دینی به شکل خیلی طبیعی در عقلانیت رفتاری آن جامعه مندرج شده باشد و به این دلیل از عقلانیت رفتاری سخن می‌گویم که جامعه در واقع به معنای جمعی آزاد از آدمها که در کنار هم جمع شده‌اند نیست؛ بلکه زمانی این جمع تبدیل به جامعه می‌شود که موقعیت جمعی مشترکی در عمل داشته باشند؛ یعنی از آنها عمل اجتماعی حادث شود."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.