Skip to main content
فهرست مقالات

مبانی مشروعیت حکومتها

نویسنده:

(5 صفحه - از 49 تا 53)

کلید واژه های ماشینی : مشروعیت ، حکومت ، مشروعیت حکومت ، مشروع ، اختیارگرا ، نظریه ، مفهوم مشروعیت سیاسی ، نظریه‌های اختیارگرا ، سیاسی ، الزام

نویسنده ابتدا مفهوم مشروعیت سیاسی و سپس نظریه‌های مختلف درباره مصداق آن را توضیح می‌دهد. وی پنج نظریه را بر می‌شمارد که سه نظریه آن اختیارگرا و دو نظریه دیگر غیراختیارگرا هستند. از نظر وی، مشروعیت حکومت دینی از نوع مشروعیت غیراختیارگراست. بر هر یک از نظریه‌های اختیارگرا سه انتقاد جدی وارد است که بر نظریه‌های غیراختیاگرا وارد نیست.

خلاصه ماشینی:

"حق حکومت حاکم، حقی اخلاقی است و الزام اطاعت شهروندان از حکومت نیز الزامی اخلاقی است و رابطه آن‌دو یکسان نیست بلکه asymetric(=ناهمگون) است؛ به این معنا که صرف «الزام اخلاقی شهروندان به اطاعت از حاکم» مستلزم «حق داشتن او به اصدار حکم» نیست، گرچه عکس آن صحیح است، مثلا اگر حاکم ظالم و مقتدری شهروندان را تهدید به قتل کند تا فرامینش را اطاعت کنند، ممکن است هریک از شهروندان احساس کند «باید از فرامین حاکم اطاعت کرد»، این «باید» عقلی و اخلاقی است، چون برای حفظ نفس محترم است، ولی هیچ‌گاه ملازم با «حق» حاکم برای فرمان راندن نیست. این نظریه ریشه الزام سیاسی و مشروعیت حکومت را قرارداد می‌داند و به نظر من آنچه موجب می‌شود که قراداد الزام‌آور باشد، «لزوم وفای به عهد» است؛ گویی همه ما الزامی کلی داریم که به عهدها و پیمانهای خود وفادار باشیم، و قرارداد اجتماعی یکی از مصادیق آن است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.