Skip to main content
فهرست مقالات

تمدنهای جهانی، تدافع یا برخورد؟

نویسنده:

مترجم:

(4 صفحه - از 86 تا 89)

کلید واژه های ماشینی : غرب ، تدافع ، هانتینگتون ، تعدد و رقابت میان تمدنها ، نظریه فوکویاما و هانتینگتون ، اسلام ، نظریه ، رقابت ، تمدن واحد جهانی ، تمدن غرب

محمد عماره یکی از نویسندگان نواندیش دنیای عرب است که در پنجاه سال گذشته دهها کتاب و مقاله از او انتشار یافته است. به نظر ایشان، نظریه فوکویاما و هانتینگتون نه تنها حکایت از پیشینه و نوع نگاه غرب به سایر تمدنها دارد، بلکه برنامه عملی غرب در مقابله با تمدنهای غیر غربی است؛ از این رو، برخلاف برخی شعارهای غربیان که همبستگی تمدنها و تمدن واحد جهانی را تبلیغ می‌کند، نظام سلطه غرب به استراتژی برخورد با اسلام و دیگر تمدنها می‌اندیشد. وی معتقد است که اسلام ضمن نفی برخورد تمدنها، تعدد و رقابت میان تمدنها را به منظور دستیابی به روابط سالم و متعادل پیشنهاد می‌کند (نظریه تدافع).

خلاصه ماشینی:

"به نظر ایشان، نظریه فوکویاما و هانتینگتون نه تنها حکایت از پیشینه و نوع نگاه غرب به سایر تمدنها دارد، بلکه برنامه عملی غرب در مقابله با تمدنهای غیر غربی است؛ از این رو، برخلاف برخی شعارهای غربیان که همبستگی تمدنها و تمدن واحد جهانی را تبلیغ می‌کند، نظام سلطه غرب به استراتژی برخورد با اسلام و دیگر تمدنها می‌اندیشد. برخی از این جریانات فکری در غرب تلاش می‌کنند که با جریانهای نوگرای اسلامی گفتگوی صادقانه‌ای داشته باشند تا به ارزشهای مشترک انسانی میان همه تمدنها دست یابند؛ اما غربی که هانتینگتون واقعیت فکری و عملی آن را روشن ساخت، همان است که با طرحها و برنامه‌های آن در برخورد تمدنها آشنا شدیم. البته این نکته درست است که اسلام اصولا نظریه برخورد و درگیری تمدنها را دنبال نمی‌کند و در برابر مردم، از منطق بیان، حکمت، موعظه و جدال احسن بهره می‌گیرد، اما در عین حال، قرآن کریم راه رهایی از نظام سلطه و برقراری بستر مناسب برای باروری دلها و اندیشه‌ها را پیکار با زورمندان و زرپرستان می‌داند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.