Skip to main content
فهرست مقالات

جنبشهای اجتماعی زنان

نویسنده:

(3 صفحه - از 97 تا 99)

کلید واژه های ماشینی : فمینیسم ، زنان ، جنبش اجتماعی زنان ، حوزه عمومی در دوران سرمایه‌داری ، ظهور جنبشهای زنان و فمینیسم ، مشکلات زنان و اشاره واژه ، واژه ، جنبشهای زنان ، فمینیستی ، جریان

نویسنده مقاله با اشاره به ورود اقتصاد از حوزه خصوصی به حوزه عمومی در دوران سرمایه‌داری و بروز نابرابری‌های اجتماعی، به بررسی تاریخچه ظهور جنبشهای زنان و فمینیسم می‌پردازد. با توجه به اختلاف تعبیرها درباره مشکلات زنان و اشاره واژه «فمینیسم» به این مشکلات، گونه‌های مختلفی از فمینیسم وجود پیدا می‌کند و این عدم یکپارچگی موجب می‌شود واژه «فمینیسم» جای خود را به واژه «فمیسنیسمها» بدهد. همچنین نویسنده به حوزه‌های مختلف حضور این جریانات اشاره می‌کند.

خلاصه ماشینی:

"در دوران سرمایه‌داری، اقتصاد از حوزه خصوصی وارد حوزه عمومی می‌شود و حوزه عمومی تنها محل حضور مردان است؛ اما نیازهای سرمایه‌داری، زنان را برای انجام فعالیتهای اقتصادی به این عرصه می‌کشاند. جنبشهای زنان تا چه حدی با فمینیسم در ارتباط است و آیا واژه «فمینیسم» دال بر جنبش اجتماعی زنان می‌باشد؟ از اوایل قرن بیستم واژه «فمینیسم» وارد گفتمان عمومی می‌شود. 2. فمینیسم اجتماعی: جریانی است که در کنار فمینیسم لیبرال از اواخل قرن 19 شکل می‌گیرد و در تحول خود به این نتیجه می‌رسد که چون زنان متفاوت هستند، محتاج به قوانین متفاوتی نیز می‌باشند. 4. فمینیسم زنان سیاه: یک جریان نسبتا متأخر است و بر این امر تأکید می‌کند که زن سفیدپوست تنها ستم بین زن و مرد را تحمل می‌کند، در حالی که زن سیاه پوست هم ستم طبقاتی و نژادی و هم ستم جنسیتی را متحمل می‌شود؛ از این‌رو زنان سیاه‌پوست نمی‌توانند دنباله‌رو جریان فمینیستی تحت سلطه زنان سفیدپوست باشند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.