Skip to main content
فهرست مقالات

مشارکت مردم، منشأ مشروعیت حاکمیت است

نویسنده:

(4 صفحه - از 51 تا 54)

کلید واژه های ماشینی : حاکمیت ، مشروعیت ، مردم ، اقتدار ، منشا حاکمیت از مردم ، قوانین ، قوانین و مقررات ، اقتدار داخلی دولتها کاهش‌یافته ، منشأ مشروعیت حاکمیت ، مشروعیت مردمی حکومتها تاکید

نویسنده ابتدا حاکمیت را تعریف می‌نماید و به منشا آن در ادوار مختلف اشاره می‌کند و معتقد است در عصر حاضر، منشا حاکمیت از مردم است. در سطح فراملی نیز بر مشروعیت مردمی حکومتها تاکید می‌شود. میزان دخالت مجامع بین‌المللی در وضع قوانین افزایش یافته و روز به روز بیشتر می‌شود و به نسبتی معکوس، میزان اقتدار داخلی دولتها کاهش یافته و می‌یابد و این چیزی نیست جز فرایند جهانی شدن.

خلاصه ماشینی:

"ما در حقوق بین‌الملل جدید با مفاهیمی چون «دموکراسی‌» و «مشروعیت‌حاکمیت‌» (حتی در بعد داخلی) سروکار داریم; در حالی‌که قبلا نوع حکومتها و شیوه حکومتها، در اعمال اقتدار، ذاتا جزء امور در صلاحیت دولتها قلمداد می‌شد; اما اکنون این گونه نیست و به نظر می‌رسد بعد داخلی حاکمیت، به نفع بعد خارجی حاکمیت در حال تضعیف و کمرنگ‌شدن است. سازمان تجارت جهانی قوانینی را برای هدایت و ایجاد نظم و ثبات در نظام اقتصادی جهان شکل می‌دهد و در واقع به نوعی در سطح بین‌المللی، قانون‌گذاری صورت می‌گیرد، مقررات وضع می‌شود، ضمانتهای اجرایی این قوانین و مقررات تعیین می‌شوند و ما در این حوزه‌ها به سمت جهانی‌شدن حرکت می‌کنیم و طبیعی است مقرراتی که در کنوانسیونها وضع می‌شود، اولا جنبه جهانی دارد و ثانیا هر روز بر تعداد آنها افزوده می‌شود که گسترش مجموعه این قوانین و مقررات، بدین معناست که حوزه عمل و محدوده صلاحیت دولتها در سطح غیرملی تعریف می‌شود و دایره صلاحیت دولتها را تنگ می‌کند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.