Skip to main content
فهرست مقالات

میزگرد نسبت عدالت اجتماعی با توسعه

مصاحبه شونده:

(4 صفحه - از 60 تا 63)

کلید واژه های ماشینی : میزگرد نسبت عدالت اجتماعی، نسبت عدالت اجتماعی با توسعه، عدالت، توسعه، اسلام، عدل، دین، خدا، قسط، احکام

موضوع محوری این میزگرد، مساله توسعه و نسبت آن با اسلام است. شرکت‌کنندگان در این میزگرد، نسبت عدالت اجتماعی با توسعه را از منظرهای گوناگون مورد بررسی قرار داده‌اند.

خلاصه ماشینی:

"» طبیعی است‌خرد متعارض با دین و ایمان موردنظر حضرت نیست و این جزء افتخارات ماست که در نخستین و معتبرترین کتاب فقهی ما، یعنی کافی (شیخ کلینی) بحث عقل و جهل را در مقطعی مطرح کرده (نیمه اول قرن چهاردهم میلادی) که مبحث عقل در دنیا مورد توجه جدی نبوده است. اگر پرسیده شود آیا عدل در عرض سایر مسائل یا فوق آنهاست، با توجه به تاکید اسلام بر عدل (خدا می‌فرماید: ارسال رسولان به خاطر پیاده شدن قسط است‌یا می‌فرماید خدا به عدل و احسان امر می‌کند)، ما آن را فوق سایر مسائل می‌دانیم; یعنی میزان، عدالت است و بعضی اخبار ناسازگار با عدل را با توجه به این ملاک باید باطل بدانیم. » فلسفه ارسال رسولان را قیام مردم به قسط ذکر کرده‌اند که البته از این آیه بر می‌آید قسط اقامه کردنی است; یعنی این‌طور نیست که شما با در پیش‌گرفتن یک الگوی توسعه فکر کنید به عدالت می‌رسید."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.