Skip to main content
فهرست مقالات

ایمان ناواقع گرایانه

نویسنده:

مترجم:

(2 صفحه - از 43 تا 44)

کلید واژه های ماشینی : دان کیوپیت، جهان، زبان، اساس فلسفه و الهیات، انسان، دین، ایمان ناواقع گرایانه، ماورای، ذهن و زبان انسانی، خداوند

دان کیوپیت هرگونه واقعتی مستقل از ذهن و زبان انسانی را نفی می‌کند و جهان را محصول افکار انسان می‌داند. به اعتقاد وی عناصر «ضرورت»، «تغییرناپذیری» و «خداوند» که اساس فلسفه و الهیات بودند از جهان ما رخت بربسته‌اند و دین نیز باید تحولی اساسی پیدا کند تا قابلیت حیات داشته باشد.

خلاصه ماشینی:

"به اعتقاد وی عناصر «ضرورت»، «تغییرناپذیری» و «خداوند» که اساس فلسفه و الهیات بودند از جهان ما رخت بربسته‌اند و دین نیز باید تحولی اساسی پیدا کند تا قابلیت حیات داشته باشد. فرهنگ مسیحی کهن از این حیث که به یک وجود عینی، سرمدی، واجب، معقول و کامل معطوف بود، شدیدا واقع‌گرا بود؛ ایمان، جزم‌محور و در تمنای ملکوت آسمان بود و راهب، والاترین الگوی انسان بود؛ بدن، زمان، فرهنگ، اختلاف‌نظر، تاریخ و حیات زیست‌شناختی، همگی مورد غفلت قرار می‌گرفتند یا تحقیر می‌شدند. تنها یک جهان وجود دارد، جهان‌مشهود، جهان زبان، جهان سیاست و اقتصاد و این جهان، «بیرون» ندارد و به هیچ‌وجه به چیزی ماورایی وابسته نیست و این جهانی است که دین هم در آن به شکل ناواقع‌گرا وارد می‌شود. 3. از سوی دیگر، واقعیت عینی، ثابت و معقولی در بیرون وجود دارد تا از طریق آن بتوانیم نظریه‌هایمان را بیازماییم، چنان‌که در مسائل تجربی این کار را می‌کنیم، در مسائل دینی و فلسفی نیز امکان آزمون نظریه‌ها وجود دارد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.