Skip to main content
فهرست مقالات

رؤیای حکومت اکثریت در نظامهای دموکراتیک

نویسنده:

(4 صفحه - از 56 تا 59)

کلید واژه های ماشینی : حکومت اکثریت در نظامهای دموکراتیک ، دموکراسی ، دموکراسی ، حکومت اکثریت ، معنای حکومت اکثریت تلقی ، انتخابات ، حق رای ، انتخاب ، سیاسی ، محروم

هرچند دموکراسی از آغاز به معنای حکومت اکثریت تلقی می‌شد، ولی در کشورهای غربی همواره شرایطی قرار می‌داده‌اند که عملا بسیاری از شهروندان از انتخاب شدن و انتخاب کردن محروم می‌شدند. از شرایط انتخاب شوندگان، گذشته از شرایط فردی، می‌توان به جمع‌آوری امضاء از مردم یا نمایندگان و پیش گزینش و انتصاب داوطلبان اشاره کرد و از شرایط انتخاب کنندگان، محدودیتهای بیولوژیکی، موقعیت اجتماعی و ویژگی‌های فردی قابل ذکر است.

خلاصه ماشینی:

"از شرایط انتخاب شوندگان، گذشته از شرایط فردی، می‌توان به جمع‌آوری امضاء از مردم یا نمایندگان و پیش گزینش و انتصاب داوطلبان اشاره کرد و از شرایط انتخاب کنندگان، محدودیتهای بیولوژیکی، موقعیت اجتماعی و ویژگی‌های فردی قابل ذکر است. تجربه حکومتهای دموکراتیک نشان می‌دهد که دموکراسی و حکومت اکثریت در عمل به حکومت جمعی از نخبگان و سیاستمداران حرفه‌ای تبدیل شده است و اگرچه مردم آزادانه از طریق انتخابات، اراده خود را برای انتخاب زمامداران اعمال می‌کنند، ولی قدرت در دستان عده‌ای معدود دائما جابه‌جا می‌شود. اشاره مطالب یادشده هرچند بر این نکته صحه می‌گذارد که علیرغم ادعاهای نظامهای لیبرال دموکراسی، مساوات و حق همگانی در حکومت چندان هم مورد توجه نبوده است و سیاستمداران غرب بیشتر و پیشتر از آنکه نسبت‌به مشارکت عمومی حساس باشند، به دنبال تحقق اهداف سیاسی خود یا تامین منافع اقتصادی گروهی کوچک از جامعه بوده‌اند و در تضاد میان این امور با حق رای مردم، معمولا حقوق مردم نادیده گرفته شده است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.