Skip to main content
فهرست مقالات

حقوق زنان، طرح مسأله ای دیگر

نویسنده:

(4 صفحه - از 70 تا 73)

کلید واژه های ماشینی : زنان ، حقوق ، اجتماعی ، مرد ، حقوق زنان ، مساله زنان در ایران ، قلمرو حقوق و اجتماع ، مساله زنان جزئی از مسائل ، کامبیز نوروزی مساله زنان ، قوانین

در این مقاله، آقای کامبیز نوروزی مساله زنان در ایران را در قلمرو حقوق و اجتماع از نظر گذرانده و ضمن تاکید بر آنکه مساله زنان جزئی از مسائل اجتماعی کشور است، فراز و فرود آن را تابعی از مسائل عمومی شمرده و هسته کانونی آن را بیش از آنکه قانونی بداند، اجتماعی دانسته است.

خلاصه ماشینی:

"مایلم در اینجا بر دو پرسش تاکید کنم: نخست اینکه دامنه تفاوتهای حقوقی میان زنان و مردان در نظام حقوقی ایران چه اندازه است و مهمترین مصادیق آنها کدامند؟ دو دیگر آنکه آنچه در قلمرو مباحث‌حقوق زنان در ایران مطرح است، آیا بیشتر در حوزه حقوق (به معنای اخص آن) قرار دارد یا باید اصول آن را در حوزه‌های دیگری از قبیل فرهنگ و مناسبات اجتماعی و احتمالا اراده‌های سیاسی جست؟ مروری بر گستره عظیم نظام حقوقی در عرصه‌های مختلف فعالیت اجتماعی مؤید این ادعاست که شمار آن دسته از قوانین و مقرراتی که در نظام حقوقی کشور وجود داشته و رسما شرایط متفاوتی را برای زنان و مردان فراهم آورده، معدود است و جنبه استثنایی دارد و جز تفاوتهای موجود در دیه، شهادت، ارث، حضانت و..."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.