Skip to main content
فهرست مقالات

پیچیدگی واقعیت و سادگی تحلیلها

نویسنده:

(3 صفحه - از 21 تا 23)

کلید واژه های ماشینی : دکتر سروش، روزنامه ایران با دکتر سروش، نقد، ایدئولوژی، گرایش، دگراندیشی و گرایشات روشنفکری، دکتر سروش نقاط ابهام، تمامیت‌خواهی، دکتر سروش در نقد تمامیت‌خواهان، گرایشات روشنفکری مورد نقد

نویسنده در این مقاله با اشاره به مطالب گفته‌شده توسط دکتر سروش، نظرات وی را درباره تمامیت‌خواهی، دگراندیشی و گرایشات روشنفکری مورد نقد قرار داده است. مصاحبه روزنامه ایران با دکتر سروش نقاط ابهام و تاریکی در خود داشت که شایسته پاسخگویی و نقد است. نقدنامه حاضر در دو قسمت مجزا ترتیب یافته است. در بخش نخست به برخی ملاحظات صوری و ساختاری سخنان دکتر سروش اشاره شده است و در قسمت دوم، ایرادهای روش‌شناختی و معرفتی آن مورد توجه قرار گرفته است.

خلاصه ماشینی:

"تر سروش در نقد و حتی تصفیه دگراندیشان در زمانی که در بافت قدرت بود، اقدام عملی کرد؛ اما در دوران جدید به حمایت از دگراندیشان، البته به صورت لفظی و تنها در مورد برخی از ایشان برخاسته است. دکتر سروش، خود این نظریه را مدلل کرده است که از «است»، «باید» برنمی‌خیزد؛ بنابراین ایشان در تقسیم‌بندی خود اولا معیار واحدی انتخاب نکرده است؛ ثانیا یک خطای منطقی مرتکب شده است و تفکر دموکراتیک را لزوما برخاسته از نسبی‌گرایی دانسته است. سروش به این نکته توجهی نکرده است که حتی گرایش سنتی نیز می‌تواند در عالم سیاست، اجتماع و قدرت، عملکردی دو سویه داشته باشد؛ یعنی می‌توان با بازخوانی آرای برخی از اندیشمندان سنتی، قرائتی ارائه نمود که با دموکراسی سازگار باشد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.