Skip to main content
فهرست مقالات

اصلاحات، نه استحاله و نه انقلاب در مقابل انقلاب

نویسنده:

(6 صفحه - از 24 تا 29)

کلید واژه های ماشینی : اصلاحات ، انقلاب ، استحاله ، ولایت مطلقه فقیه ، جنبش دوم خرداد ، اسلامی ، نظام ، فقیه ، اصلاح‌طلبان ، براندازی

اصلاحات، بر خلاف انقلاب و استحاله که قصد براندازی دارند، حل مشکلات و رفع نارسایی‌های یک نظام را با روشهای قانونی دنبال می‌کند. مشخصه‌های حرکت اصلاح‌طلبانه موجود، شعار «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» است. اهداف جنبش دوم خرداد، تثبیت حقوق و آزادی‌ها، حاکمیت مردم بر سرنوشت خود، تثبیت اسلامیت و جمهوریت نظام در کنار یکدیگر و امکان حاکمیت توأمان دین و دموکراسی بود.

خلاصه ماشینی:

"جنبش دوم خرداد یک جنبش اصلاح‌طلبانه است؛ فرق آن با یک جنبش انقلابی و جنبش استحاله‌طلب چیست؟ انقلاب در شرایطی شروع می‌شود که انسداد سیاسی در یک جامعه به وجود آید و از طریق ساختارهای حقوقی و قانونی مشکلات کشور قابل حل نباشد و مردم به این نتیجه برسند که بدون توجه به قوانین و چارچوبهای تعریف شده نظام حاکم بر کشور، دست به اقدام بزنند، حال چه به شکل مسلحانه یا از طریق راهپیمایی و نظایر آن. 2. ایشان اهداف جنبش دوم خرداد را «تثبیت حقوق و آزادیها، حاکمیت مردم بر سرنوشت خود و تثبیت اسلامیت و جمهوریت نظام در کنار یکدیگر» می‌داند و اضافه می‌کند است که «این جنبش از اول گفته است که می‌خواهیم در چارچوب قانونی اساسی و با حفظ کیان نظام و نظر رهبری کار کنیم». آقای نبوی در پاسخ به این ابهام که چرا برخلاف روش انقلابی گذشته هم‌اکنون به اصلاح‌طلبی گراییده‌اید، روش مبارزه با نظام شاهنشاهی و روش برخورد با نظام جمهوری اسلامی را با یکدیگر مقایسه کرده‌اند، حال آنکه سؤال اصلی از تجدیدنظرطلبی‌هایی است که در سالهای اخیر توسط برخی گروهها نسبت به مواضع گذشته خود در قبال آرمانها و اصول انقلاب صورت می‌گیرد. برای مثال باید پاسخ داد که: چرا موضع انقلابی و قهرآمیز گذشته در برابر آمریکا به موضع آشتی و مذاکره مستقیم تبدیل شده است؟ چرا موضع مقابله و برخورد انتقادی با لیبرالها، ملی‌گراها و سکولارهای داخلی امروز به موضع نرمش و حتی هم‌پیمانی تبدیل شده است؟ چرا کسانی که روزگاری همه اوامر ولی فقیه را «مولوی» می‌دانستند و اگر کسی یک نظر امام قدس‌سره را «ارشادی» می‌دانست او را منزوی و مطرود می‌ساختند، امروز به نظریه «نظارت فقیه» گراییده‌اند؟ چرا شعارهای عدالت اجتماعی، اسلام خواهی، صدور انقلاب، دفاع از مستضعفان جهان و کمک به جنبشهای آزادی‌بخش و..."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.