Skip to main content
فهرست مقالات

غرب اندیشی و منکرات اجتماعی

نویسنده:

(3 صفحه - از 40 تا 42)

کلید واژه های ماشینی : تعریف چیستی و ساختار غرب‌اندیشی، غربی، غرب اندیشی و منکرات اجتماعی، نویسنده مقاله ضمن تعریف چیستی، غرب‌اندیشی، اخلاق، اندیشه، لیبرالیسم، تفکر، بروز منکرات مورد بررسی

نویسنده مقاله ضمن تعریف چیستی و ساختار غرب‌اندیشی، به ذکر مشخصه‌های این اندیشه پرداخته است و پیامدهای این تفکر را در بروز منکرات مورد بررسی قرار داده است.

خلاصه ماشینی:

"ب‌اندیشی یک راه و رسم و یک تفکر است که در فرد و جامعه و تمدن و نحوه اندیشیدن مردم منطقه‌ای از جهان پیدا شده است؛ ره‌آوردی از یک تمدن افسارگسیخته محسوب می‌شود که سر در دموکراسی دارد و از آبشخور لیبرالیسم سیراب می‌گردد و چنان اثر گذارنده است که حتی نحوه احوال‌پرسی را هم شامل می‌شود و به عنوان یک بیماری در حال رشد، سر ستیز با سنت و آداب ملی و قومی و دینی دارد. وح این اندیشه که با تعارض شدید با مذهب آغاز گردیده است، میل به آزادی فرد و لیبرالیسم و در محتوای آن نفی خدامحوری و تکیه بر اصالت انسان به گونه‌ای مستقل وجود دارد. 4. خودمحوری: از دیدگاه غرب‌اندیش متأثر از لیبرالیسم و اومانیسم، انسان عاقل کسی است که در اندیشه خود باشد و در این مبنا، جایی برای فرهنگ ایثار و شهادت و حس مسؤولیت نیست. ره‌آورد دیگر این اندیشه فقدان اخلاق اجتماعی است؛ زیرا اخلاق سلسله‌ای از بایدها و نبایدهای منطقی و عقلانی است که به نفع فرد و جامعه است؛ اما اخلاق در اندیشه غربی ملاک روشنی ندارد و آنچه در حیطه اخلاق محترم است، امری نسبی است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.