Skip to main content
فهرست مقالات

مبانی مشروعیت آزادی بیان و عقیده در آموزه های اسلام

نویسنده:

(3 صفحه - از 52 تا 54)

کلید واژه های ماشینی : اسلام ، مشروعیت آزادی بیان و عقیده ، اصل آزادی بیان در اسلام ، دینی ، آزادی بیان ، آزادی پژوهشهای دینی ، عقیده در آموزه‌های اسلام ، وجود اصل آزادی بیان ، رسمیت اقلیتهای مذهبی ، آزادی مطلق بیان

نویسنده ضمن اشاره به وجود اصل آزادی بیان در اسلام، به بررسی حدود منطقی آن می‌پردازد و نتایجی چون رسمیت اقلیتهای مذهبی، آزادی پژوهشهای دینی و... را بر آن متفرع می‌کند و در خلال این بررسی، به آسیب‌شناسی چنین فرایندی پرداخته است.

خلاصه ماشینی:

"وشن است که انتخاب و پیروی از بهترین گفتارها در جایی ممکن است که آزادی گفتار وجود داشته باشد تا در مقایسه با یکدیگر بهترین سخنان مشخص گردد؛ علاوه بر اینکه اصولا لازمه مشورت، که یکی از مهمترین اصول مورد توجه اسلام در امور اجتماعی و فردی است، آزادی بیان و عقیده است. از آنجا که اسلام دارای یک مکتب ویژه و جامع است، آزادی بیان غربی را نمی‌پذیرد، ولی قائل است که هر کس آزاد است هر عقیده‌ای داشته باشد، مادام که زیانی به کسی نزند و در عین حال کسی را مجبور به پذیرفتن مکتب خود نمی‌کند؛ بلکه اصول آن را با دلایل روشن عقلی و از طریق وجدان فرد (و یا احیانا اعجاز) مشخص می‌کند و سپس با تکیه بر عقل و خرد انسانها، همگان را به پذیرش عقیده اسلامی دعوت می‌نماید."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.