Skip to main content
فهرست مقالات

دین، جامعه و حکومت

نویسنده:

(2 صفحه - از 25 تا 26)

کلید واژه های ماشینی : امام‌خمینی قدس‌سره ولی‌فقیه اختیارات پیامبر ، پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم و امام معصوم ، اختیارات پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم و امام ، حکومت ، امام ، امام‌خمینی ، امام معصوم علیهم‌السلام ، دین ، پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم ، ولی‌فقیه

نویسنده بر آن است که از نظر امام خمینی قدس‌سره ولی فقیه اختیارات پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم و امام معصوم علیهم‌السلام را دارد، ولی این به آن معنا نیست که نوعی حکومت مطلقه فردی درست شود. امام خمینی برداشتی از ولایت فقیه عرضه کرد که در آن نقش مردم بسیار بالا و والاست و برای آنها حتی امکان نقد ولی فقیه نیز وجود دارد.

خلاصه ماشینی:

"حکومت اسلامی، ش 16 چکیده: نویسنده بر آن است که از نظر امام خمینی قدس‌سره ولی فقیه اختیارات پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم و امام معصوم علیهم‌السلام را دارد، ولی این به آن معنا نیست که نوعی حکومت مطلقه فردی درست شود. امام خمینی برداشتی از ولایت فقیه عرضه کرد که در آن نقش مردم بسیار بالا و والاست و برای آنها حتی امکان نقد ولی فقیه نیز وجود دارد. نظریه ولایت فقیه که امام خمینی مطرح می‌کنند، ولی فقیه اختیارات ائمه معصومین علیهم‌السلام و پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم را دارد و از مصادیق «اولی الامر» است. در عین حال امام، ولایت فقیه را از مفهوم و ذهنیت رایجی که همان برداشت «حکومت مطلقه فردی» است خارج کرد و اساس را بر اعتماد و اتکای به مردم گذاشت. امام قدس‌سره با این تدابیر، ولایت فقیه را از غلتیدن به ورطه «حکومت الهی مطلق» به معنای غربی‌اش باز داشت. ولی فقیه مانند دیگران، مجتهدی است که امکان صواب و خطا در او وجود دارد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.