Skip to main content
فهرست مقالات

ایمان در تلاقی چند عالم

نویسنده:

(3 صفحه - از 38 تا 40)

کلید واژه های ماشینی : ایمان، مصاحبه، شک مؤلفه ایمان دینی، شک، دینی، ایمان در تلاقی، ایمان پذیرش سیلان واقعیت، واقعیت، تعارض، شک گزاره‌های دینی

این مقاله نقدی است بر مصاحبه‌ای که در شماره 52 کیان با آقای مصطفی ملکیان با عنوان «دویدن در پی آواز حقیقت» به چاپ رسیده است. نویسنده ابتدا مطالب مصاحبه را در هفت بند دسته‌بندی کرده و سپس به نقد آنها پرداخته است. در اینجا بخشی از مهمترین نقدها می‌آید.

خلاصه ماشینی:

"ایشان از سویی ایمان را، چنان که در «ج» آوردیم، «پذیرش سیلان واقعیت» دانسته‌اند و از سوی دیگر گفته‌اند «ممکن است کسی ایمان داشته باشد و مطلق انکار باشد» و مطلق انکار کسی است که «اعتقاد دارد که نه فقط برای انسان امکان دسترسی به حقیقت وجود دارد، بلکه وقتی که به حقیقت دسترسی پیدا کرد، از اینکه به حقیقت دسترسی پیدا کرده با خبر می‌شود. اگر شک مؤلفه ایمان دینی است، چه اشکالی دارد کسی عالما و عامدا کاری کند که مؤلفه ایمان دینی‌اش در او راسختر و پابرجاتر شود؟ یگر اینکه ایشان ایمان را امری اختیاری دانسته‌اند و پذیرفته‌اند که: «در واقع همان چیزی که شک آوردن را ممکن می‌کند، امکان ایمان آوردن را نیز فراهم می‌آورد و بالعکس»."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.