Skip to main content
فهرست مقالات

دموکراسی و عقلانیت

نویسنده:

(4 صفحه - از 20 تا 23)

کلید واژه های ماشینی : دموکراسی، دموکراسی و عقلانیت، مردم، سیاسی، اداره امور اجتماعی، قدرت، رابطه دموکراسی و عقلانیت، بوروکراسی، دموکراسی و عقلانیت اشاره‌شده، فرایند کارکرد دموکراسی شرکت

در این مقاله به رابطه دموکراسی و عقلانیت اشاره شده و بر این نکته تأکید رفته است که دموکراسی اینک به عنوان یک روش مؤثر در اداره امور اجتماعی است. نویسنده بر آن است که دموکراسی نمی‌تواند چنان‌که باید و شاید مشارکت حقیقی مردم را در ساختار قدرت در پی داشته باشد.

خلاصه ماشینی:

"استنباط عمومی آن است که دموکراسی نه تنها با دخالت دادن مردم در اداره امور رضایت خاطر آنان را جلب می‌کند، بلکه اساسا شیوه‌ای کارآمد و مؤثر برای اداره امور جمعی است. حال سؤال این است که چرا با وجود این، هنوز مردم به دموکراسی دل بسته‌اند و برای استقرار آن فعالیت می‌کنند، حال آنکه محاسبه عقلانی آنها را از این کار منع می‌کند؟ جواب را تا حد زیادی باید در عادت جستجو کرد. با وجود این، حدی از حقانیت در این رویکرد اخیر نیز موجود است و شرکت در فرایند دموکراسی می‌تواند امید تغییر و تحول را در پاره‌ای از مردم زنده نگه دارد. این نگاه به دموکراسی توجیه‌گر رفتار سیاسی رادیکالهایی است که در عین ابراز وفاداری به دموکراسی، به قواعد آن پای‌بندی نشان نمی‌دهند و در بستر دموکراسی، به دنبال شناسایی شکافهایی هستند که فرصت لازم را برای گذار به وضعیت مطلوب ایشان هموار می‌کند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.