Skip to main content
فهرست مقالات

حقوق و جامعه مدنی

نویسنده:

(3 صفحه - از 38 تا 40)

کلید واژه های ماشینی : حقوق، دین، جامعه، حقوق و جامعه مدنی، اخلاق، مذهب، ارکان جامعه مدنی پرداخته‌شده، اجتماعی، اجرای احکام مذهبی و اخلاقی، جامعه مدنی حقوق افراد

در این مقاله ضمن بررسی مفهومی «جامعه» و «حقوق» به بررسی ساختار، لوازم و ارکان جامعه مدنی پرداخته شده است و در حاشیه به ذکر تفاوتهای «مذهب» و «حقوق» اشاره گردیده است.

خلاصه ماشینی:

"در چنین جامعه‌ای که بر دو رکن اصلی «حق» و «مردم» استوار است، هر دو مفهوم بیان‌شده از حقوق مشاهده می‌گردد؛ یعنی برای برقراری نظم، مجموعه قوانینی لازم است و حق هر شهروند نیز به معنی توانایی اعطاشده از سوی جامعه است. در اینجا با استناد به اعلامیه جهانی حقوق بشر، قانون اساسی و مدنی ایران و فرانسه به چند نمونه از حقوق عمومی و آزادی‌های فردی اشاره می‌نماییم: حق حیات، آزادی مسکن، حق مصونیت از تعرض به منزل، آزادی رفت و آمد، آزادی اندیشه و بیان (فقط با پذیرش محدودیت از ناحیه نظم عمومی)، آزادی اخبار و اطلاعات که آزادی مطبوعات جزء لاینفک این حق است، حق دستگیر نشدن بدون حکم قانون و شکنجه نشدن و داشتن وکیل و مصونیت از هتک حرمت و حق آموزش و پرورش و حق برخورداری از تأمین اجتماعی. اعلام این حقوق برای ترسیم قلمرو آزادی‌های افراد و قدرت دولت است، ولی در مقابل برای جلوگیری از تمرکز قدرت سیاسی و پرهیز از خودکامگی، تفکیک قوا ضروری است. هرچند نویسنده محترم به برخی جنبه‌های اجتماعی فقه اشاره کرده است، ولی در نهایت معتقد است که مذهب، امری فردی است که این اعتقادی ناصواب است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.