Skip to main content
فهرست مقالات

جامعه شناسی جنبش دانشجویی

نویسنده:

(3 صفحه - از 56 تا 58)

کلید واژه های ماشینی : جنبش دانش‌جویی ، دانشجویان ، جنبش دانش‌جویی ایران ، سیاسی ، تحلیل از جنبش دانش‌جویی ، جامعه ، فرهنگ ، جنبش دانش‌جویی نقش انقلابی ، دانش‌جویی نقش انقلابی و رهایی‌بخش ، جنبش دانش‌جویی مطرح‌شده

در این مقاله پنج تحلیل از جنبش دانشجویی مطرح شده است و در پاره‌ای موارد سعی شده تا جنبش دانشجویی ایران نیز در آن قالبها جای داده شود. توسعه کمی دانشجویان، نقش‌آفرینی در مبارزه طبقه کارگر بر ضد سرمایه‌داران، ایفای یک نقش سمبولیک، مشارکت در قدرت و دخالت در فرهنگ‌سازی پنج تحلیلی هستند که در مقاله آمده‌اند.

خلاصه ماشینی:

"2. بنا بر دیدگاه دوم، در جامعه جدید تضاد اصلی میان بورژوازی و کارگران صنعتی است و از آنجا که طبقه کارگر به دلیل جبر ایدئولوژیک و جبر ساختاری ناشی از سلطه بوروکراتیک جامعه سرمایه‌داری، توان ایفای نقش رهایی‌بخش خود را ندارد، جنبش دانشجویی به عنوان قشری که دچار فریب ایدئولوژیک نیست و به عنوان قشر حاشیه‌ای کمتر تحت سلطه بوروکراتیک قرار دارد، نقش انتقالی خود را در حرکت رهایی‌بخش ایفا می‌کند. 4. مطابق دیدگاه چهارم جنبش دانشجویی نقش انقلابی و رهایی‌بخش ندارد، بلکه سعی می‌کند در برابر عوامل رسمی اندیشه و افکارساز که تلاش دارند حرف اصلی را بزنند، در شکل‌گیری افکار عمومی ایفای نقش کند و با نفوذ در افکار عمومی و از طریق آرای مردم، حکومت و برنامه سیاسی آن را تحت تأثیر قرار دهد. حال اگر ادبیات غیرسازگار باز تولید شود و خود را به فرهنگ دانشجویی و بعد از آن به فرهنگ سیاسی جامعه تحمیل کند، می‌توان گفت جنبش دانشجویی در این عرصه نقش ارتجاعی پیدا کرده است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.