Skip to main content
فهرست مقالات

معنویت و محبت چکیده همه ادیان است

نویسنده:

(4 صفحه - از 59 تا 62)

کلید واژه های ماشینی : معنویت، ادیان، محبت، نحوه مواجهه انسان با هستی، انسان، مدینه فاضله، معنویت و محبت چکیده، هستی، رضایت باطن، عدالت

معنویت، نحوه مواجهه انسان با هستی است که رضایت باطن را به دنبال دارد و گوهر اصلی دین است. سه مرتبه معنویت عبارت‌اند از عدل و احسان و محبت. انسانهای معنوی ویژگی‌هایی دارند که در رأس آنها «خود دوستی» قرار دارد.

خلاصه ماشینی:

"اگرچه تا آنجا که من می‌دانم، معنویان جهان، عموما به زندگی پس از مرگ، با صور مختلف جاودانگی، معتقدند؛ یعنی به لحاظ نظری امکان دارد که کسی معنوی باشد و در عین حال به یکی از ادیان تاریخی جهان متدین نباشد، اما انصاف این است که در طول تاریخ اکثر کسانی که معنوی بوده‌اند، تعلق خاطر به یکی از ادیان نهادینه و تاریخی هم داشته‌اند. البته معنویت هسته دین است، نه پوسته آن و از این حیث می‌توان گفت که امکان رسیدن به هسته برای همه کسانی که فقط تعلق شناسنامه‌ای به دین دارند نبوده و همه آنها به این حالت نرسیده‌اند و به نظر من نمی‌توانند رسید؛ یعنی پدیدآمدن مدینه فاضله را ممکن نمی‌دانم، هرچند مطلوب است و هر انسان حق‌طلبی دوست دارد چنین جامعه‌ای پدید آید، اما خواست ما با آنچه پدید می‌آید، متفاوت است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.