Skip to main content
فهرست مقالات

دین از نگاه دورکیم

نویسنده:

(5 صفحه - از 15 تا 19)

کلید واژه های ماشینی : دورکیم ، دین ، توتم ، آرای اصیل دورکیم ، جامعه ، دین از نگاه دورکیم ، اجتماعی ، توتمیسم ، مناسک ، جامعه سرچشمه مفاهیم مذهبی

در این مقاله، ابتدا آرای اصیل دورکیم در باب جامعه و نیازهای اصیل انسان و نسبت این دو با دین بررسی شده و سپس در سه بعد روش‌شناختی، تجربی و نظری این آرا مورد نقادی قرار گرفته است.

خلاصه ماشینی:

"دوم اینکه ادعای دورکیم مبنی بر ظهور ساده‌ترین صورت دین در جوامع بسیار ساده از جهت تحول فن‌آورانه قابل تردید است؛ زیرا از ساده بودن سطح فن‌آوری یک جامعه چنین برنمی‌آید که چیزهای دیگر مانند نظام‌های مذهبی و نمادین آن نیز ضرورتا ساده و غیرکامل باشند. آیا از مقایسه شباهت‌های مفاهیم مذهبی و ماهیت اجتماعی دین می‌توان به این نتیجه رسید که دین چیزی نیست مگر بازنمود نمادین جامعه؟ زیرا دورکیم تنها آن جنبه‌هایی از ویژگی‌های جامعه و ربانیت را که با نظریه‌اش تطابق دارند، بر می‌گزیند. 2. در مورد نیرو و فشاری که از سوی جامعه اعمال شده و به زعم دورکیم، «اخلاق» نامیده می‌شود و کنش‌های ما را تنظیم و هدایت می‌کند باید گفت اگر فشار اجتماعی می‌تواند کنش‌های قهرمانی را برانگیزد، پس توان برانگیختن کنش‌های بی‌رحمانه را نیز دارد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.