Skip to main content
فهرست مقالات

ویژگی های مردم سالاری دینی

مصاحبه شونده:

(3 صفحه - از 40 تا 42)

کلید واژه های ماشینی : مردم‌سالاری دینی ، مردم ، خطوط محوری مردم‌سالاری دینی ، اسلامی ، انسان ، حکومت ، شر ، ویژگی‌های مردم‌سالاری دینی ، ویژگی‌های مهم مردم‌سالاری دینی ، تفاوت‌های جهان‌بینی اسلامی

در این گفتگو ابتدا به تفاوت‌های جهان‌بینی اسلامی وتفکر اومانیستی نسبت به انسان اشاره می‌شود و سپس به تفکر مادی درباره منابع شناخت پرداخته و گفته شده بر اساس این دیدگاه دولت باید نقش حداقلی در مداخله امور مردم داشته باشد. در بخش دیگری از این گفتگو، خطوط محوری مردم‌سالاری دینی ذکر گردیده و ویژگی‌های مردم‌سالاری بیان شده است.

خلاصه ماشینی:

"رسالت، 3/10/79 چکیده: در این گفتگو ابتدا به تفاوت‌های جهان‌بینی اسلامی وتفکر اومانیستی نسبت به انسان اشاره می‌شود و سپس به تفکر مادی درباره منابع شناخت پرداخته و گفته شده بر اساس این دیدگاه دولت باید نقش حداقلی در مداخله امور مردم داشته باشد. مسأله استفاده از عقل در جهان‌بینی اسلامی نیز فراتر از دیدگاه مادی است و غربیان با محروم کردن انسان از منابع شناخت دچار تعارضات زیادی می‌شوند؛ لذا برخی از آنها حکومت را شر می‌دانند و قائل به نقش حداقلی برای حکومت‌اند. 3. به نظر می‌رسد یکی از ویژگی‌های مهم مردم‌سالاری دینی، حساسیت مردم نسبت به دینی است که انتخاب کرده‌اند و تلقی و برداشتی است که از نقش دین در زندگی دارند و این یعنی حاکمیت دین در ابعاد مختلف جامعه."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.