Skip to main content
فهرست مقالات

اقتراح: تجربه دینی

نویسنده:

(5 صفحه - از 20 تا 24)

کلید واژه های ماشینی : اقتراح، تجربه دینی، موانع وقوع تجربه دینی، معرفت، پیامدهای تجربه دینی بر شخصیت، ایمان، حجیت معرفت دینی، مسأله تجربه دینی، شخصیت و منش صاحب‌تجربه، باور

مسأله تجربه دینی، از جمله مسائلی است که امروزه برای جامعه فرهنگی ما مسأله‌ای گشوده و مورد توجه است. در این اقتراح، از معنای تجربه دینی و ربط و نسبت آن با عرفان، ایمان و گزاره‌های دینی سخن به میان آمده است. همچنین از حجیت معرفت دینی و ارتباط آن با دین شخصی و دین نهادینه‌شده تاریخی بحث شده است. عوامل تسهیل‌کننده و موانع وقوع تجربه دینی و نیز آثار و پیامدهای تجربه دینی بر شخصیت و منش صاحب تجربه از دیگر مسائلی است که در اقتراح مطرح شده‌اند. شرکت‌کنندگان در این اقتراح، آقای مصطفی ملکیان و آقای محمد لگنهاوزن بوده‌اند که به جهت رعایت اختصار، نظرات آقای ملکیان را در اینجا منعکس می‌کنیم.

خلاصه ماشینی:

"حال اگر تجربه دینی حجیت معرفت‌شناختی داشته باشد، آیا می‌توان آن را پشتوانه باورهای دینی قرار داد؟ در پاسخ به این سؤال باید به چند نکته توجه داشت: یکی سنخیت تجربه دینی با باور دینی است؛ دیگر اینکه تجربه چه کسی پشتوانه باور چه کسی باشد و کدام نوع تجربه دینی می‌تواند پشتوانه باور دینی باشد. آنچه می‌توان به طور عام‌تر و رایج‌تر در اکثر موارد تجربه دینی یافت، نوعی اطمینان و آرامش درونی است که در پی اغلب تجربه‌های دینی، از پایین‌ترین مراتب آن، همچون حال خوشی که در دعا یا نماز برای انسان پدید می‌آید، تا بالاترین مراتب آن، همچون مکاشفات والای عرفانی و تجربه‌های رؤیت خداوند، پدید می‌آید و شاید این آرامش و طمأنینه با آن رضایت باطنی‌ای که آقای ملکیان اشاره کردند در یک افق واقع شوند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.