Skip to main content
فهرست مقالات

دین و دولت

نویسنده:

مترجم:

(5 صفحه - از 37 تا 41)

کلید واژه های ماشینی : دین و دولت ، مسیحیت ، بودیسم ، تمایز ساختی میان دین ، هندوئیسم ، مناسبات دین و دولت ، هند ، میان دین و دولت گرایش ، هندوئیسم و بودیسم گرایش ، اسلام

بحث از مناسبات دین و دولت بیشتر در فرهنگ مسیحی و در شرایطی خاص اهمیت یافت. بر خلاف مسیحیت و بودیسم که به تمایز ساختی میان دین و دولت گرایش دارند، اسلام و هندوئیسم چنین تفکیکی را نمی‌پذیرند. در عین حال، اسلام و مسیحیت بیشتر گرایش این جهانی دارند؛ ولی در هندوئیسم و بودیسم گرایش آن‌جهانی غلبه دارد. مناسبات دین و دولت در این چهار دین بزرگ و مقایسه آنها با یکدیگر موضوع اصلی این مقاله است.

خلاصه ماشینی:

"نخستین تجربه غربی پیدایش معضل تمدن در مناسبات دین و دولت، در تعارض میان قانون میلان، مصوب سال 313 میلادی که آزادی نامحدودی برای اعمال عبادی مسیحیان در امپراتوری روم قائل می‌شد از یک سو و موضع جوستینیان در قرن ششم به عنوان چهره‌ای قیصر ـ پاپیست (1) از سوی دیگر بروز کرد. علی‌رغم تأکید ایشان بر اینکه جامعه‌شناسان از ادبیات مسیحی و غربی در این موضوع استفاده نکرده‌اند، به‌راحتی می‌توان نشان داد که مباحث جامعه‌شناسی دین در دو سده گذشته دقیقا در همین فضا و چارچوب شکل گرفته است. اگر بیفزاییم که بودیسم اولیه نیز زاییده یک انحراف از مذهب هندوئیسم بوده است، شاید بتوان گفت که تمایز ساختی میان دین و دولت در متن ادیان وجود نداشته؛ بلکه به مرور زمان و بر اثر شرایط بیرونی بر ادیان بزرگ تحمیل شده است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.