Skip to main content
فهرست مقالات

بعد فراموش شده دین

نویسنده:

مترجم:

(3 صفحه - از 35 تا 37)

کلید واژه های ماشینی : دین، معنویت، انسان، دلبستگی نهایی، بعد ژرفا، ژرفای دین، توجه به ظواهر دینی، توجه به بعد معنویت، افول معنویت در عصر، مبدل

اهتمام و توجه به ظواهر دینی که بعد افقی و سطحی دین است، موجب افول معنویت در عصر حاضر شده و توجه به بعد معنویت که همان بعد ژرفای دین است برای رهایی انسان از پوکی و پوچی ضرورت دارد.

خلاصه ماشینی:

"هنگامی که انسان، خود را به این ترتیب از بعد ژرفا و نمادهای راوی آن محروم کرد، خود به جزئی از طرح افقی بدل می‌شود؛ خویشتن خود را گم می‌کند و به چیزی در میان چیزهای دیگر مبدل می‌شود. ذکر این نکته لازم است که وی به پیروی از آرای مکتب اگزیستانسیالیسم در باب ماهیت و وجود انسان، دین را اشتیاق و دلبستگی واپسین انسان (ultimate concern) به «وجود خود» یا «وجود» به طور مطلق می‌داند و همان‌گونه که در این مقاله به آن اشاره رفته است، ادیان خاص و تاریخی، مانند یهودیت، مسیحیت و اسلام، فقط جلوه‌هایی از ظهور دلبستگی نهایی انسانند. از نگاه برون‌دینی نیز باید گفت گرچه داشتن دلبستگی نهایی جزئی از حالات معنوی یا متدینانه است، اما حقیقت آن است که متدینان به دین خاص (تاریخی یا غیرتاریخی) برای دین خود، دست کم، به مناسک و اعمالی قائلند که خود را به رعایت آنها ملزم دانسته، عدم رعایت آنها را گناه به شمار می‌آورند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.