Skip to main content
فهرست مقالات

فمینیسم به مثابه فلسفه

نویسنده:

مترجم:

(3 صفحه - از 73 تا 75)

کلید واژه های ماشینی : فمینیسم ، فلسفه ، فمینیستی ، حوزه معرفت‌شناسی و فلسفه سیاسی ، حوزه فمینیسم اشاره ، فلاسفه فمینیست فلسفه سنتی ، فلسفه در حوزه فمینیسم ، فلسفه‌های مضاف ، زنان ، معرفت

مقاله حاضر، برگرفته از فرهنگ فلسفی کمبریج است که با اختصار تمام به مهم‌ترین اندیشه‌های رایج فلسفه در حوزه فمینیسم اشاره دارد. فلسفه‌های فمینیستی در دهه‌های اخیر بسیار گسترش یافته و سایه خود را بر اکثر فلسفه‌های مضاف انداخته است. این مقاله بیشتر به دو حوزه معرفت‌شناسی و فلسفه سیاسی فمینیستی پرداخته است.

خلاصه ماشینی:

"این مقاله بیشتر به دو حوزه معرفت‌شناسی و فلسفه سیاسی فمینیستی پرداخته است. از آنجا که فرهنگ غرب همواره عقلانیت را با مردانگی و عاطفه را با زنانگی پیوند داده است، معرفت‌شناسان سنتی اغلب نتیجه گرفته‌اند که زنان کمتر از مردان انسان هستند؛ به همین دلیل فیلسوفان فمینیست چنین استدلال می‌کنند که عاطفه و استدلال همزیستی مسالمت‌آمیزی دارند و نقش یکسانی در به وجود آوردن منابع معرفت ایفا می‌کنند. البته فیلسوفان فمینیست نگران این نکته‌اند که تأکید بیش از حد فلسفه پست مدرن بر تفاوت و رد هر شکل ممکن از وحدت ممکن است به گونه‌ای لجام‌گسیختگی سیاسی و عقلانی بینجامد. (1) این تأملات فلسفی که عمدتا محصول نیم قرن گذشته است، امروزه از چنان تنوع و اختلافاتی برخوردار است که کمتر می‌توان نظریه یا انگاره‌ای مشترک را در میان همه آنها نشان داد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.