Skip to main content
فهرست مقالات

مبانی رفتار سیاسی عالمان شیعی امامی در سده چهارم تا هفتم هجری

نویسنده:

(4 صفحه - از 69 تا 72)

کلید واژه های ماشینی : رفتار سیاسی عالمان شیعه امامی، تفاوت رفتار سیاسی عالمان شیعه، رفتار سیاسی عالمان شیعی، مبانی رفتار سیاسی عالمان، امامی، سیاسی، امامت، عالمان شیعی امامی، شیعه، تفاوت رفتار سیاسی امامان

نویسنده سعی می‌کند تفاوت رفتار سیاسی عالمان شیعه امامی را نسبت به زیدی و اسماعیلی ریشه‌یابی کند. وی بر خلاف کسانی که ریشه این تفاوت را به عوامل خارجی و بیرونی نسبت می‌دهند و نیز آنان که این رفتار را نقشه‌ای حساب‌شده از ناحیه عالمان امامی می‌دانند، سر اصلی این تفاوت را در نوع برداشت از نظریه امامت می‌داند.

خلاصه ماشینی:

"درباره میانه‌روی تشیع امامی می‌توان به دو پاسخ مفروض که از سوی برخی نویسندگان نیز طرح شده است اشاره کرد: پاسخ نخست، وجود شرایط سخت سیاسی و سیاست‌های سرکوب‌گرانه ضد شیعی زمانه است که به گمان برخی، امکان عمل کنش‌گرانه و تحرک سیاسی ـ نظامی معطوف به سیاست دولت را از تشیع امامی سلب می‌کرد؛ اما پاسخ دوم با تلقی و برداشتی استراتژیک از فرایند تاریخی حیات تشیع امامی می‌کوشد با نوعی فازبندی، طرح اندیشیده و آگاهانه از پیش تعیین‌شده‌ای را در رفتار شیعیان و عالمان و فقیهان آن جست‌وجو کند. کاش نویسنده محترم همین بررسی را در مورد دوره‌های مختلف تاریخ امامان انجام می‌دادند و معلوم می‌شد از دیدگاه ایشان تفاوت رفتار سیاسی امامان اولیه با امامان بعدی در چه بوده و آیا تفاوت رفتار سیاسی امامان حکایت از تفاوت تلقی آن بزرگواران در نوع کارکرد امامت دارد؟ همه مذاهب اسلامی می‌دانند که غصب حاکمیت و جایز بودن حاکمیت غیر مأذون، اصلی‌ترین ایده شیعه است و تمامی عالمان امامیه در دوره‌های مختلف بر این مطلب متفق بوده‌اند و اتفاقا سر انقلابی بودن جامعه شیعی همین است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.