Skip to main content
فهرست مقالات

اسلام و نو شدن

نویسنده:

(5 صفحه - از 17 تا 21)

کلید واژه های ماشینی : اسلام، ادیان، نسبت میان نوگرایی و توسعه، مدرنیته، نو شدن، آرمان، سنت، آینده، سنت و گذشته‌گرایی ادیان، عرفی شدن

از نظر نویسنده، نظریه‌هایی که نسبت میان نوگرایی و توسعه را با عرفی شدن یک نسبت تام و مثبت قلمداد می‌کنند، درست نیستند. یکی از پیش‌فرض‌های اثبات‌نشده این طرز تلقی‌ها، معادل گرفتن دین با سنت و گذشته‌گرایی ادیان و نفی نگاه به آینده است. نویسنده بر این باور است که بسیاری از ادیان، به ویژه اسلام، علاوه بر نگاه به گذشته، آرمان بلندی را در آینده جست‌وجو می‌کنند.

خلاصه ماشینی:

"پیش‌فرض نخست این دسته از تئوری‌ها بر این پایه قرار دارد که اصولا ادیان به واسطه تعلق روحی و معرفتی به مبدأ آغازین خویش در یک گذشته تاریخی یا اسطوره‌ای و همچنین تمایل به مطلق‌انگاری آموزه‌ها و تقدس‌بخشی به خاطرات خود از آن عصر زرین که اینک به یک سنت متصلب بدل شده است، آمادگی و رغبت کمی برای تغییر، پیشرفت و نوسازی دارند. ثالثا برخی از ادیان و مشخصا اسلام، با این‌که به یک برهه تاریخی بسیار مقدس به مثابه یک الگو و یک نمونه آرمانی اعتقاد و نظر دارد و با این‌که تلاش می‌کند از آن سیره کهن و تجربیات نیکو و سنن صالح و مؤمنان سلف در ساخت آینده خویش بهره ببرد، در عین حال نویدها و مواعید بسیاری درباره برتر و متکامل‌تر بودن آینده مؤمنان خلف نسبت به گذشتگان دارد؛ چنان که گویی یک مرام اتوپیایی است و عصر زرین‌تری را برای آینده پیروان خویش پیش‌بینی می‌کند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.