Skip to main content
فهرست مقالات

غربت علم

نویسنده:

(6 صفحه - از 66 تا 71)

کلید واژه های ماشینی : علم ، غرب ، ساینتیسم ، علم‌پرستی ، دین ، دانش ، تکنولوژی ، طغیان‌ها و پریشانی‌های کنونی ، انسان ، علم‌ستیزان طریق باطل

علم‌پرستی (ساینتیسم) در غرب سبب شد که گروهی از دانشمندان غربی در مقابل آن به ستیز و دشمنی با علم تجربی و دستاوردهای آن برخیزند. اما هم علم‌پرستان و هم علم‌ستیزان طریق باطل می‌پویند. هر چند علم‌گرایی به حذف بنیادهای دینی و طغیان‌ها و پریشانی‌های کنونی انجامیده است، ولی علم در جایگاه خود تأثیری شگرف در کمال و تعالی انسان دارد.

خلاصه ماشینی:

"از سوی دیگر، فوداستیه اظهار می‌دارد که تنها وظیفه و رسالت علم برای آن‌که خود را از این چارچوب تنگ که در آن گرفتار آمده است، نجات دهد، این است که اعلام کند: «قلمرو بررسی‌ها و شناخت‌های من، بسی کوچک‌تر از قلمرو نیازهای بی‌حد و حصر آدمی است». تردیدی نیست که علم‌گرایی به همراه حذف بنیادهای دینی و اعتقادات آسمانی، طغیان‌ها و پریشانی‌های کنونی بشر را به دنبال داشته؛ اما علم در جایگاه خود واجد شأنی رفیع بوده و تأثیری شگرف در کمال و تعالی انسان دارد. علم در صورتی قادر است از طریق دستاوردهای خود، سطحی از نیاز آدمی را پوشش دهد که همواره در پرتو منطق الهی فعالیت کند و در شعاع وحی توان خود را به خدمت گیرد. 3. تصور نویسنده محترم از ماهیت و کارکرد علم را می‌توان از این عبارت دریافت: «علم در جایگاه خود واجد شأنی رفیع بوده و تأثیری بسیار شگرف در کمال و تعالی انسان دارد. علم در صورتی قادر است از طریق دستاوردهای خود، سطحی از نیاز آدمی را پوشش دهد که همواره در پرتو منطق الهی فعالیت کند و در شعاع وحی توان خود را به خدمت گیرد». به عبارت دیگر، ایشان معضل علم جدید و تکنولوژی در عصر کنونی را تنها در کاربردها و نحوه بهره‌برداری انسان از آنها می‌داند؛ حال آن‌که بر طبق تحقیقات جدید، این نابسامانی و پریشانی ریشه در پیش‌فرض‌ها و بنیادهای علم مدرن دارد و تلفیق دین و اخلاق با دستاوردهای علمی و تکنولوژیک، جز در لایه‌های زیرین معرفت علمی ممکن نیست."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.