Skip to main content
فهرست مقالات

جهانی شدن

نویسنده:

(4 صفحه - از 70 تا 73)

کلید واژه های ماشینی : جهانی شدن ، فرهنگ ، حامیان جهانی شدن ، غرب ، منتقدان و حامیان جهانی ، منفی ، دید منتقدان سیاست جهانی ، عوارض و پیامدهای منفی ، کنار عوارض ، سیاست

در این مقاله به دیدگاه‌های مثبت و منفی منتقدان و حامیان جهانی شدن پرداخته شده است. نویسنده بر این باور است که جهانی شدن در کنار عوارض و پیامدهای منفی، آثار مثبتی هم دارد که نباید نادیده انگاشت.

خلاصه ماشینی:

"امروزه به‌خصوص از سوی کشورهای عقب‌مانده و در حال توسعه با سؤال مهمی روبه‌رو هستیم و آن این‌که ماهیت مسأله جهانی شدن چیست؟ این نظام جهان‌گستر چه اهدافی را دنبال می‌کند؟ پشت ظاهر جهانی شدن چه کسانی و با چه اغراضی نهفته‌اند؟ و سرانجام این‌که جهانی شدن به نفع چه کسانی خواهد بود؟ جهانی شدن، در کنار نتایج مثبت، می‌تواند نتایجی منفی در پی داشته باشد. از دید منتقدان، صنعتی‌شدن گسترده بدون استعمار جهانی‌شده ناممکن است و تا زمانی که نابرابری اقتصادی در جهان وجود داشته باشد و کشورهای ثروتمند و توسعه‌یافته تنها بر ارتقا و حفظ ثروت و رفاه خود پافشاری کنند، جهانی شدن هرگز نفعی برای همه کشورهای جهان در پی نخواهد داشت. در هر حال می‌توان در خصوص ماهیت مسأله جهانی شدن به این نتیجه رسید که نظام بین‌الملل دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است که جزء ذات آن محسوب می‌شود؛ نظامی گسترده، تأثیرگذار و سیال که هرگز خالی از توطئه نیست."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.